czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 9 października 2014
  • 10 października 2014
  • wyświetleń: 2741

Wystawa poświęcona papieżowi

"Nie lękajcie się młodości! Karol Wojtyła - Jan Paweł II i młodzi" to tytuł wystawy tematycznej poświęconej świętemu Janowi Pawłowi II, którą od czwartku 9 października można oglądać w Czechowicach-Dziedzicach.

Wystawa


Wystawę tematyczną, której przewodnim tematem są kontakty Karola Wojtyły, późniejszego Papieża, z młodymi, zwiedzać można codziennie, w godzinach od 9.00 do 17.00, do 8 listopada. Namiot z ekspozycją, na którą składają się unikatowe zdjęcia i prezentacje multimedialne oraz oryginalne eksponaty z wypraw Karola Wojtyły z młodzieżą, stanął na Placu Jana Pawła II w Czechowicach-Dziedzicach. Wstęp jest bezpłatny.

Otwarcie wystawy papieskiej - 9.10.2014 · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Wystawa "Nie lękajcie się młodości! Karol Wojtyła - Jan Paweł II i młodzi", poświęcona świętemu Janowi Pawłowi II" objęta została honorowym patronatem Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta oraz Starosty Bielskiego Andrzeja Płonki. Organizatorami przedsięwzięcia są: Wydawnictwo Anima Media, należące do Kurii Diecezjalnej Bielsko-Żywieckiej, Powiat Bielski, Gmina Czechowice-Dziedzice i Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach."Nie lękajcie się młodości! Karol Wojtyła - Jan Paweł II i młodzi" to wystawa tematyczna, dokumentująca szczególną więź, która łączyła Papieża-Polaka - wcześniej Karola Wojtyłę - z młodymi. Jej główną atrakcją są unikalne materiały oraz eksponaty, często pochodzące z prywatnych zbiorów osób bliskich przyszłego papieża, a dotyczące życia, w tym młodości Karola Wojtyły. Z myślą o młodych, część ekspozycji przygotowana została w formie multimedialnej. To właśnie na tej wystawie, po raz pierwszy, można było zobaczyć nakręcony kamerą "ósemką", unikany, amatorski film, dokumentujący wyprawę kajakową, w której uczestniczył Karol Wojtyła.

- Nasza wystawa odwiedziła już wiele polskich miast. W tym roku można ją było oglądać w Oświęcimiu, Ustroniu i - ostatnio - w Busku Zdroju. Głośno było o niej kiedy, w czasie Euro 2012, stanęła na placu przed Zamkiem Królewskim w Warszawie. Staramy się, by na otwarciu ekspozycji pojawiali się świadkowie prezentowanych wydarzeń. Do Czechowic-Dziedzic zaprosiliśmy Danutę Rybicką, przyjaciółkę Karola Wojtyły i uczestniczkę jego duszpasterskich wypraw z młodzieżą - mówi twórca wystawy, ksiądz Paweł Danek.

Inspiracją dla wystawy stały się słowa Jana Pawła II i jego życie. Jako młody kapłan Karol Wojtyła towarzyszył niewiele młodszym od siebie w odkrywaniu bogactwa młodości. Jako Biskup Krakowski, a w końcu jako Papież, niestrudzenie spotykał się z młodymi. Wystawa jest więc częścią przygotowań do kolejnych, Światowych Dni Młodzieży.

Wystawa "Nie lękajcie się młodości! Karol Wojtyła - Jan Paweł II i młodzi" powstała w wersji polsko-angielskiej w 2009 roku, pod patronatem Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza na Międzynarodowy Kongres dla Pokoju. Przed dwoma laty prezentowana była w Bielsku-Białej. W ciągu czterech tygodni ekspozycję obejrzało przeszło 30 tysięcy zwiedzających.

aka / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.