czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 22 stycznia 2015
  • wyświetleń: 3224

Powiat bielski - trzeci w kraju

Powiat bielski w rankingu samorządowym zajął bardzo wysokie trzecie miejsce w kraju. Okazał się też najlepszy w województwie śląskim.

lotnicze, Czechowice-Dziedzice, osiedle Północ
Północne dzielnice Czechowic-Dziedzic · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów prowadzony przez Związek Powiatów Polskich to jedyny w Polsce tego rodzaju ranking samorządów zarządzany na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Ranking trwa przez cały rok. Prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego, nasz bielski powiat usytuowany jest w kategorii powiatów najmocniejszych, a więc tych których liczba mieszkańców przekracza 120 tys.

Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w jedenastu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.

Honorowy Patronat nad Rankingiem sprawują Newsweek Polska, Dziennik Warto Wiedzieć oraz Magazyn Gospodarczy "Fakty".

Znane już są wyniki rankingu za 2014 rok, są one bardzo dobre dla powiatu bielskiego. Nasz powiat sklasyfikowany został na wysokim trzecim miejscu w kraju (pierwsze miejsce powiat kielecki, drugie poznański), a pierwszy w województwie śląskim.

Starosta Andrzej Płonka tak ocenił wyniki rankingu: Cieszy mnie ta ocena ekspertów sytuująca powiat bielski na trzecim miejscu w grupie największych powiatów. Jest to tym bardziej wartościowy ranking, że nie ma on charakteru komercyjnego i udział biorą w nim udział wszystkie polskie powiaty. Ten wynik potwierdza tylko, że od lat kierunek którym podąża nasz powiat jest właściwy. Potwierdza też - a może jest to najważniejsze - aktywność, gospodarność i przedsiębiorczość mieszkańców powiatu bielskiego. Swój udział w tym wyniku bez wątpienia ma Rada Powiatu, która wytycza kierunek rozwoju, mają kompetentni pracownicy Starostwa Powiatowego, a także dziesięć gmin wchodzących w skład bielskiego powiatu. Zawsze to podkreślam, że powiat jest tak silny, jak mocne są jego gminy - kończy swoją wypowiedź starosta.

Wręczenie nagród i wyróżnień najlepszym powiatom odbędzie się 5 marca w Poznaniu.

Jarosław Jesionka, źródło: Powiat Bielski

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.