czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 5 października 2005
  • wyświetleń: 1890

Przegląd filmów Pawlikowskiego i Dziworskiego

Przegląd filmów Pawlikowskiego i Dziworskiego


W dniach 21-22 października obchodzić będziemy 25 lat dkf „puls” w Czechowicach – Dziedzicach w Kinie Świt. Z tej okazji właśnie zapraszamy na przegląd filmów Pawła Pawlikowskiego oraz Bogdana Dziworskiego. Ponadto odbędzie się wystawa prac fotograficznych Bogdana Dziworskiego w holu kina w dniach 11-23 października. Karnet na całą impreze będzie Was kosztował 20 zł, na jeden dzień 12 zł. Natomiast posiadacze karnetów kwartalnych, miesięcznych DKF i studenci maja wstęp wolny. Poniżej znajdziecie harmonogram imprezy i opisy filmów.

A.O. / czecho .pl

Program Przeglądu


21.X (piątek)
FILMY PAWŁA PAWLIKOWSKIEGO

DOKUMENTY BBC:
16.00 Moskwa-Pietuszki z Jerofiejewem,1990, Serbian epics, 1992
18.00 Podróże Dostojewskiego,1991, Spacer z Żyrynowskim ,1995
20.00 Wykład na temat filmu dokumentalnego- dr Jakub Zajdel Uniwersytet Śląski Zakład Filmoznawstwa

FILMY FABULARNE
21.00 Twockers,1998; Lato miłości,2004

22.X (sobota)
FILMY BOGDANA DZIWORSKIEGO
W programie m.in.:
15.00 Krzyż i Topór,1973, Podróże Telemanna z Żar do Pszczyny,1974, Pięciobój nowoczesny,1975, Hokej,1976, Olimpiada,1978, Dwubój klasyczny,1978
17.00 Sceny narciarskie z Franzem Klammerem,1980(ze Zbigniewem Rybczyńskim),Wdech-wydech,1981(także ze Z.Rybczyńskim), Arena życia, 1979, Szapito,1984
19.00 Kilka opowieści o człowieku,1983, Sen,1987(o Zdzisławie Beksińskim), Widzę,1988
Prisoner,1990
21.00 Spotkanie z Bogdanem Dziworskim

LATO MIŁOŚCI
Reżyseria: PAWEŁ PAWLIKOWSKI
Scenariusz: PAWEŁ PAWLIKOWSKI we współpracy z MICHAELEM WYNNE na podstawie książki HELEN CROSS
Zdjęcia: RYSZARD LENCZEWSKI
Muzyka: ALISON GOLDFRAPP, WILL GREGORY
Wykonawcy:NATALIE PRESS, EMILY BLUNT, PADDY CONSIDINE

Mona (NATALIE PRESS) stała się właśnie właścicielką fantastycznego motoroweru, który kosztował ją tylko 10 funtów. Wprawdzie jest bez silnika, ale to i tak tanio „jak barszcz”. Mona mieszka z bratem, Philem. Phil (PADDY CONSIDINE) był właścicielem pubu, ale gdy odnalazł Boga, wylał cały alkohol. Tamsin (EMILY BLUNT) to bogata, rozpieszczona dziewczyna prowadząca życie uwodzicielskiej dekadentki. Mona i Tamsin spotykają się na wrzosowiskach nie opodal cichej wioski w Yorkshire. Nawiązuje się między nimi niezwykła przyjaźń. Tamsin to marzycielka skłonna do tragizowania, Mona jest grubiańska i dowcipna. Tamsin jest zauroczona Moną, a Monie bardzo się to podoba. Obie chciałyby zmienić swoje życie, a Phil pragnie na siłę je zbawić, podobnie jak wszystkich innych. Mona chciałaby, żeby wrócił jej dawny Phil – daleki od ideału, ale taki, jakiego kochała. Tamsin zaś chciałaby go złamać. Losy tej trójki coraz bardziej się splatają. Atmosfera wibruje silnymi emocjami i delikatnym, zmysłowym erotyzmem…

MOSKWA- PIETUSZKI Z JEROFIEJEWEM
Reżyseria:Paweł Pawlikowski
Zdjęcia: Wit Dąbal, Bogdan Dziworski

Film o Jerofiejewie, z jego jeszcze udziałem, próbujący odtworzyć realia
poematu "Moskwa-Pietuszki". Realizatorzy przedstawiają kolejne przystanki trasy,
pasażerów podróżujących nią często lub sporadycznie, wspominających poetę,
podróżującego z nimi. Wstrząsającemu obrazowi pijanej i pijącej Rosji towarzyszą
cytaty z poematu Jerofiejewa.

PODRÓŻE DOSTOJEWSKIEGO
Reżyseria: Paweł Pawlikowski
Zdjęcia: Wit Dąbal

Film opowiada o podróży prawnuka Fiodora Dostojewskiego, Dimitrija śladami swojego pradziadka. Tramwajarz z Petersburga próbuje, głównie w Niemczech zarobić na mercedesa, który jest jego marzeniem. Spotyka się z miłośnikami prozy Fiodora, sprzedaje swoje rysunki, ilustrujące bohaterów książek pradziadka. Spotyka się także z innymi potomkami rosyjskich pisarzy i razem ubolewają, że nie da się już zrobić dobrego interesu na swoich sławnych przodkach.

Serbian Epics
Reżyseria: Paweł Pawlikowski
Zdjęcia: Bogdan Dziworski, Jacek Petrycki

Bohaterem filmu jest lider Bośniackich Serbów Radowan Karadzić, przedstawiony przez reżysera jako poeta i psychiatra. Pawlikowski filmuje życie osobiste Karadzicia , rozmowy z matką, przedstawia jego kontrowersyjną wizję czyste etnicznych. Pomaga nam zrozumieć jak serbska tradycja i mistyka zamienia się w zakłamane hasła wojenne. To głębokie i szokujące studium kreowania mitów.

SPACER Z ŻYRYNOWSKIM
Reżyseria: Paweł Pawlikowski
Scenariusz: Paweł Pawlikowski
Zdjęcia: Bogdan Dziworski

Tragikomedia z wielką Rosją w tle. Wzorowana na ''Rejsie'' Marka Piwowskiego dokumentalna opowieść o podróży przywódcy Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimira Żyrynowskiego, rzecznym statkiem po nurtach Wołgi. Spotkania wyborcze z obywatelami, wykłady geopolitycznych strategii, pomysły na zdobycie władzy splecione z prywatnym życiem i banalnymi rozrywkami faszyzującego watażki.

Twockers
Reżyseria: Paweł Pawlikowski, Ian Duncan
Zdjęcia:Bogdan Dziworski, Ryszard Lenczewski

To krótki dramat z młodocianymi bohaterami mieszkającymi na ponurej północy Anglii. Drobne kradzieże to ich podstawowe zajęcie. Pomiędzy nimi marzą, jak każdy o prawdziwym uczuciu. Jednemu z nich prawie się udaje.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.