czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 23 marca 2015
  • 27 marca 2015
  • wyświetleń: 5397

Kanał ulgi rośnie w oczach

Pełna parą idą prace przy budowie kanału ulgi od ulicy Jasnej do rzeki Wisły. Ważna inwestycja, której główny cel to ochrona przeciwpowodziowa Osiedli Barbara i Renardowice ma być gotowa do 29 maja tego roku. Stan zaawansowania robót pozwala zakładać, że termin ten zostanie dotrzymany.

Reklama

Kanał ulgi rośnie w oczach - 03.2015 · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Wykonawcą zadania, którego wartość to przeszło 2 miliony złotych, jest firma SKANSKA S.A. Na realizację inwestycji Gminie Czechowice-Dziedzice udało się pozyskać dofinansowanie w łącznej kwocie przeszło 327 tysięcy złotych. Składają się na nią środki z Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich na lata 2007-2013 oraz budżetu państwa.

Budowa kanału ulgi od ulicy Jasnej do rzeki Wisły obejmuje m.in. odbudowę kanału odprowadzającego wody deszczowe z osiedli Barbara i Renardowice do rzeki Wisły. Główny cel zadania to ochrona przeciwpowodziowa Osiedli Barbara i Renardowice oraz całej północnej części miasta, poprzez budowę kanału odprowadzającego nadmiar wód deszczowych z tego rejonu. Budowany od podstaw kanał biegnie od skrzyżowania ulic Jasnej i św. Barbary do rzeki Wisły, głównie po trasie istniejącego, choć praktycznie niedrożnego już kanału. Długość kanału to około 850 metrów. Wcześniej, w ramach tego samego zadania, odnowiono wpadający do niego w tym miejscu ciek wodny, zwany "Potokiem Młynówka", a płynący wzdłuż ulicy Jasnej.

W ramach inwestycji wykonana została komora rozdzielcza (z możliwością rozdziału wód) i przepust pod groblą. Obecnie trwają roboty ziemne na pozostałych odcinkach i zabezpieczanie całości kanału - aż do rzeki Wisły - elementami betonowymi "na zamek" w systemie łańcuchowym, na podsypce żwirowej. Prefabrykowane elementy kanału układane są z dwóch stron. Zarówno od strony gotowego już praktycznie przepustu przy skrzyżowaniu ulic Jasnej i Świętej Barbary, jak i od strony rzeki Wisły.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.