czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 11 maja 2015
  • 12 maja 2015
  • wyświetleń: 10353

Nad Białką: inwestycja dobiega końca

Dobiegają końca prace przy budowie nowej drogi, łączącej tereny inwestycyjne, znajdujące się za kopalnią "Silesia" z ulicą Węglową w Czechowicach-Dziedzicach. Prowadzona przez Powiat Bielski inwestycja to pierwszy etap budowy tzw. obwodnicy przemysłowej, która w przyszłości skomunikuje te tereny bezpośrednio z DK-1, z pominięciem ulicy Węglowej. Na prośbę Powiatu Czechowice-Dziedzice wsparły inwestycję kwotą 600 tysięcy złotych. Uchwałę w tej sprawie podjęto na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach.

Nad Białką: inwestycja dobiega końca - 05.2015 · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Nowa droga, która zgodnie zgonie z przyjętym harmonogramem inwestycji ma być gotowa do 22 maja bieżącego roku, to przedłużenie ulicy Nad Białką w Czechowicach-Dziedzicach. Przed weekendem układano tam ostatnią, ścieralną warstwę asfaltu. Budowa nowej drogi to część szerszego zadania, prowadzonego przez Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej, pn. "Kompleksowe uzbrojenie poprzemysłowych terenów inwestycyjnych - wsparcie przedsiębiorczości przez Powiat Bielski". Pierwszy etap prac właśnie dobiega końca. Już na tym etapie pozwoli on na skomunikowanie - na razie poprzez ulicę Węglową - z terenami inwestycyjnymi, które znajdują się za PG "Silesia" oraz Bielskim Parkiem Technologicznym Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji w Kaniowie.

Pozyskane dzięki rewitalizacji dawnej kopalnianej hałdy tereny, w większości znajdują się co prawda już w gminie Bestwina, jednak ich właścicielami są Gmina Czechowice-Dziedzice oraz Powiat Bielski. Dzięki budowie nowej drogi stają się one atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi, które samorządy zmierzają następnie zaoferować - w postaci sprzedaży, czy też dzierżawy - potencjalnym inwestorom. Podjęte działania przyczyniają się zatem do podniesienia atrakcyjności inwestycyjnej całego regionu, w tym Gminy Czechowic-Dziedzice.

Projekt Powiat Bielski realizuje wspólnie z Czechowicami-Dziedzicami, na zasadach określonych w zawartym w tym celu porozumieniu. Na mocy tego porozumienia Starosta Bielski zwrócił się do Burmistrza Czechowic-Dziedzic o wsparcie inwestycji pomocą finansową w kwocie 600 tysięcy złotych, podkreślając przy tym, że pojawiła się konieczność przeprowadzenia robót dodatkowych, niezbędnych do prawidłowego zakończenia prac. Na wniosek Burmistrza Mariana Błachuta uchwałę o udzieleniu pomocy w takiej wysokości czechowiccy radni podjęli na ubiegłotygodniowej sesji RM.

Przedłużenie ulicy Nad Białką w Czechowicach-Dziedzicach to nie tylko dojazd do nowych, atrakcyjnych terenów dla przedsiębiorców rozważających inwestycję w Czechowicach-Dziedzicach. Przy okazji to również nowy, wygodny dojazd do Śląskiego Centrum Naukowo - Technologicznego Przemysłu Lotniczego w Czechowicach-Dziedzicach oraz znajdującego się "po sąsiedzku" BPTLPiI w Kaniowie. Nowa doga to jednak również pierwszy etap planowanej tzw. obwodnicy przemysłowej Czechowic-Dziedzic. Jej dalsza realizacja - najpierw budowa obwodnicy w stronę DK-1, a w dalszej perspektywie w stronę Kaniowa - ma pozwolić na wyprowadzenie z czechowickich ulic uciążliwego, transportu ciężarowego. Z ulicy Węglowej ruchu ciężarówek w stronę PG "Silesia", "lotniska" i nowych terenów inwestycyjnych, zaś z ulic Narutowicza i Drzymały ruchu ciężarówek w stronę kaniowskich żwirowni.

Całkowity koszt zadania wynosi przeszło 24 miliony złotych. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Udział własny Powiatu Bielskiego to nieco ponad 3,6 miliona złotych. W finansowaniu zadania bierze również udział Gmina Czechowice-Dziedzice oraz Przedsiębiorstwo Górnicze "Silesia".

aka / czecho.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.