Wiadomości

 • 15 maja 2015
 • wyświetleń: 4403

Wystawa modelarska w PG 1

W środę, 6 maja w Gimnazjum Publicznym nr 1 zorganizowana została wystawa modelarska połączona z konkursem, który odbywał się pod patronatem burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta.

Swoje prace - modele sprzętu wojskowego - prezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 7 oraz przedstawiciele gospodarza konkursu. Nie zabrakło także uczniów szkół średnich: Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych im. Stanisława Staszica, a nawet studenta Uniwersytetu Śląskiego. W rezultacie swoje prace na konkursie wystawiło dwudziestu sześciu modelarzy.

W ramach wystawy można było podziwiać prace modelarzy z Klubu Modelarzy Kartonowych "Modelik" z Bielska-Białej: Leszka Góry, Janusza Stokłosy i Henryka Stoleckiego oraz Tadeusza Dudy z Klubu Modelarskiego "Ikar" z Mazańcowic.

Celem wystawy było ukazanie odwiedzającym historii oręża i techniki na przestrzeni wieków. Zupełnie inaczej postrzega się wydarzenia, gdy można zobaczyć jak wyglądał sprzęt, który decydował o losach narodów i państw. Wtedy historia staje się bliższa i łatwiejsza w odbiorze. Zadbali o to także sami modelarze, którzy bardzo ciekawie opowiadali o wystawianych przez siebie modelach czołgów, okrętów i samolotów.

Komisja konkursowa złożona z doświadczonych modelarzy - Adama Cieślika, Piotra Gradowskiego, Rafała Tarmasa i Marcina Bielskiego, podkreślała bardzo dobre przygotowanie młodych modelarzy, z których każdy musiał opowiedzieć historię jednego z prezentowanych modeli oraz wysoki poziom wykonania prac. Nagrody ufundowane przez Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach wręczyli laureatom burmistrz Marian Błachut wraz z zastępcą burmistrza - Maciejem Kołoczkiem.

Wystawa modelarska w PG 1 - 6.05.2015 · fot. Publiczne Gimnazjum nr 1


W kategorii wojska lądowe:
 • I miejsce - Szymon Cieślik (ZSTiL im. S. Staszica) za makietę bitwy pod Lenino, obrony Tobruku, oraz czołgi Renault FT 17 i Panzer II,
 • II miejsce - Julia Kosowska (SP 2) za czołg Vickers - Armstrong mk F/45
 • III miejsce - Robert Janota (ZSTiL im. S. Staszica) za czołg Patton M 48,
 • IV miejsce - Konrad Bucała i Igor Drewniak (z SP 2) za wspólne wykonanie transportera opancerzonego M 113,
 • wyróżnienie w tej kategorii otrzymali: Maja Dzida (SP 2) za czołg Pzkpfw II oraz Jakub Surma (SP 7) za czołg M4 Sherman.


W kategorii lotnictwo:
 • I miejsce - Mateusz Wróbel (SP 1 Goczałkowice) za samolot transportowy Antonow An 2,
 • II miejsce - Kondek Julia (z SP 2) za bombowiec PZL 37 "Łoś",
 • III miejsce - Katarzyna Bierska (SP 7) za samolot myśliwski Boulton Paul Defiant,
 • IV miejsce - Julia Magiera (SP 2) za myśliwiec Supermarine Spitfire,
 • V miejsce - Jagna Gajewska (SP 2) za Hawker Hurricane, Messerschmitt Bf 109 i Mitsubishi "Zero",
 • wyróżnienie w tej kategorii otrzymali: Dominik Gryzełko (GP 1) za Junkersa Ju 87 "Stuka" oraz Wiktoria Wiewióra (SP 2) za bombowiec PZL 37 "Łoś"


W kategorii marynarka wojenna:
I miejsce - Artur Bęben (ZSTiL im. S. Staszica) za pancernik kieszonkowy "Graf Spee",
II miejsce - Natalia Zagata (SP 2) za pancernik HMS "Prince of Wales".


Organizatorzy konkursu wszystkim uczestnikom gratulują kunsztu i precyzji modelarskiej, jak i obszernej wiedzy na temat wystawianych modeli. Rodzicom, opiekunom i nauczycielom składają wyrazy uznania za zmotywowanie uczniów do wystawienia swoich prac. Burmistrzowi Czechowic-Dziedzic Marianowi Błachutowi składają zaś podziękowania za objęcie patronatem konkursu oraz ufundowanie nagród, a Czechowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej za wsparcie organizacyjne.

Gimnazjum Publiczne nr 1

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.