Wiadomości

  • 9 czerwca 2015
  • wyświetleń: 4244

Odznaczenie dla pracownika MDK-u

Dr Agnieszka Przybyła-Dumin, pracownik Miejskiego Domu Kultury, otrzymała srebrną Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego przyznawaną przez Sejmik Województwa Śląskiego.

Miejski Dom Kultury,Kino Świt
Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego dla dr Agnieszki Przybyły-Dunin.


Wyróżnienie zostało przyznane za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną, którą dr Agnieszka Przybyła-Dumin przyczyniła się do zachowania niematerialnego dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Między innymi w ramach autorskiego programu badawczego w latach 1999-2004 prowadziła badania terenowe, których celem był zapis i ocena stanu ówczesnego prozy folklorystycznej w Zagłębiu Dąbrowskim. Archiwizacji podlegały: bajka ludowa, legenda, anegdota, podanie, opowieść wspomnieniowa i legenda współczesna. 1105 wątków wówczas zebranych zostało wiernie transkrybowanych, opracowanych i opublikowanych w trzech tomach, pt. Proza folklorystyczna u progu XXI wieku.

Odznaczenie zostało nadane także za działalność związaną z założeniem i aktywnością Koła Badaczy Kultury przy Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, zrzeszającego młodzież gimnazjalną, licealną, studentów oraz w tej chwili także osoby dorosłe. Od momentu założenia grupy w 2007 roku w ramach jej aktywności odbyło się siedem cykli warsztatów, sześć edycji Festiwalu Kultur Świata oraz trzy cykle etnograficznych badań terenowych mających na celu archiwizację zanikających form obrzędowych, wierzeniowych i narracyjnych na terenie gminy Czechowice-Dziedzice, a także zapis zwyczajów kultywowanych w dniu dzisiejszym. Na podstawie setek wywiadów, które młodzież wraz z założycielką KBK prowadziła w latach 2007-2009, 2010-2012, 2013-2014 zostały opracowane - także wspólnie - trzy publikacje książkowe pt. "Świat naszych przodków", poświęcone jesiennemu, zimowemu i wiosennemu cyklowi obrzędowemu.

Miejski Dom Kultury,Kino Świt
Dr Agnieszka Przybyła-Dunin otrzymała srebrną Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.


Dr Agnieszka Przybyła-Dumin opublikowała także liczne artykuły, w których podjęta została analiza zjawisk obecnych na terenie województwa śląskiego, na przykład o grach i zabawach dziecięcych na podstawie wspomnień mieszkańców Czechowic-Dziedzic. Swoją działalnością zatem znacząco przyczynia się do zachowania i popularyzacji kultury terenu województwa śląskiego, w tym naszej małej ojczyzny.

-----

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego to odznaczenie regionalne ustanowione w 2000 roku uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego i przyznawane osobom fizycznym i innym podmiotom, "które całokształtem działalności, względnie realizacją swoich zadań na terenie województwa śląskiego przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju województwa". Podmiotem nadającym odznakę jest Sejmik Województwa Śląskiego. Procedurę kwalifikacyjną przeprowadza doraźna Komisja Sejmiku - "Kapituła Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego".

BM / czecho.pl

źródło: MDK Czechowice-Dziedzice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj