czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 19 czerwca 2015
  • 22 czerwca 2015
  • wyświetleń: 5389

100.rocznica urodzin Ludwika Macieja

Wyjątkowo uroczystą oprawę miały obchody 100. rocznicy urodzin Ludwika Macieja i zarazem 10. rocznicy nadania mu tytułu Honorowego Obywatela Czechowic-Dziedzic, które odbyły się w sobotę 20 czerwca.

Reklama

100.rocznica urodzin Ludwika Macieja - 20.06.2015 · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Na cmentarzu parafialnym przy kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach odsłonięta została odnowiona tablica ze śmigłem na grobie rodziny Maciejów. W uroczystościach - obok władz samorządowych naszej gminy - wzięli udział synowie Ludwika Macieja: Sylwester Andrzej oraz Luis Martin z rodzinami. Obaj, specjalnie na tę uroczystość, przyjechali do Czechowic-Dziedzic z zagranicy, gdzie na stałe mieszkają. Starszy - Sylwester Andrzej z Wielkiej Brytanii, zaś młodszy - Luis Martin z USA.

Symbolicznego odsłonięcia tablicy ze śmigłem obaj synowie Ludwika Macieja dokonali wspólnie z Burmistrzem Czechowic-Dziedzic Marianem Błachutem oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach Damianem Żelaznym.

W tym roku mija 100 lat od urodzin Ludwika Macieja, pochodzącego z Czechowic-Dziedzic pilota Dywizjonu Bombowego 300 Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, walczącego o wolność ojczystego kraju na zachodnich frontach II wojny światowej. Z kolei dziesięć lat temu Ludwikowi Maciejowi nadano tytułu Honorowego Obywatela Czechowic-Dziedzic. Dla uczczenia obu rocznic dokonano renowacji tablicy nagrobnej grobu, w którym spoczywa na dziedzickim cmentarzu parafialnym oraz wykonano i zamontowano na nagrobku replikę śmigła bombowca Wellington, na jakim latał Ludwik Maciej.

Sobotnie obchody rozpoczęła msza św. w kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach. W samo południe rozpoczęły się uroczystości przy grobie Ludwika Macieja. Przemawiając, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut przypomniał nie tylko sylwetkę Ludwika Macieja, ale i wielu innych, pochodzących z Czechowic i Dziedzic żołnierzy. I tych, walczących o wolność Polski na frontach II wojny światowej, jak i tych, którzy nie złożyli broni i o demokratyczny kraj walczyli również po zakończeniu wojny.

Za przygotowanie uroczystości, w imieniu rodziny Maciejów, serdecznie podziękował władzom Czechowic-Dziedzic syn Ludwika Macieja Sylwester Andrzej. W tym, symbolicznym momencie, nad głowami uczestników uroczystości przeleciał samolot. Na cześć lotnika, pilot pozdrowił zgromadzonych charakterystycznym, machnięciem skrzydłami...

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.