
Wiadomości
- 1 lipca 2015
- wyświetleń: 4578
O żołnierzach i ofiarach represji
Końcem czerwca ukazała się niewielka publikacja pt. "Ludność gminy Bestwina w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej w latach 1939-1945. Żołnierze i ofiary represji". W tej wydanej własnym nakładem książeczce autorzy, Teresa i Sławomir Lewczak starają się upamiętnić osoby z terenu gminy Bestwina, które zginęły lub w jakikolwiek sposób ucierpiały podczas drugiej wojny światowej.
Prezentacja odbyła się 26 czerwca i przybyli na nią - oprócz osób zainteresowanych tematem - krewni naszych rodaków zamordowanych czy prześladowanych. Autorzy złożyli im gorące podziękowania za podzielenie się cennymi materiałami źródłowymi i zdjęciami. Obecny był również doktor nauk medycznych Franciszek Maga, podczas wojny robotnik przymusowy w gospodarstwie rolnym. Napisał on do książki krótki wstęp:
Pamiętam tragiczne czasy II wojny światowej i pamiętam Tych, którzy walczyli z bronią w ręku, jak i tych, którzy cierpieli jako osoby cywilne. Nasze pokolenie to przeżyło, ale powoli odchodzi i chcę, aby młodzi zachowali tę pamięć. Dzisiaj Bestwina cieszy się wolnością i dobrobytem, ale wtedy tak nie było. Oby już nigdy się nam nie przytrafiła żadna wojna.
Całość składa się z trzech części. W pierwszej, teoretycznej, omówione są wojenne straty osobowe oraz główne typy represji stosowane przez okupantów na ziemiach polskich takie jak obozy koncentracyjne, więzienia, deportacje, praca przymusowa itp. Następnie zamieszczono ponad 400 biogramów żołnierzy, ofiar śmiertelnych i osób represjonowanych. Jest wśród nich uczestnik walk pod Monte Cassino Ludwik Dudziak, pilot 307 dywizjonu Myśliwskiego Zdzisław Kurek, żołnierz kampanii wrześniowej Jan Kubik, więzień Auschwitz Antoni Faruga i wielu innych. Część trzecia zawiera dokumentację fotograficzną.
ZOBACZ TAKŻE

Opublikowany został album "Hufiec ZHP Czechowice-Dziedzice w fotografii, 1975 - 2025"

[FOTO] Słów kilka o Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach

6 majaDziennikarz TVN24 i TTV w Goczałkowicach-Zdroju - spotkanie w ramach Tygodnia Bibliotek

Złota historia Sokoła Zabrzeg, czyli jubileuszowe stroje na 100-lecie klubu

Gorący temat[WIDEO] Jezioro Goczałkowickie, Bielsko i Cieszyn w 1961 roku. Unikalne nagranie!

Gorący tematTak powstało "Śląskie Morze". Mija 70 lat od zakończenia budowy Jeziora Goczałkowickiego
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.