Praca Czechowice-Dziedzice Praca Czechowice-Dziedzice

czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 10 października 2015
  • wyświetleń: 4037

Sąsiedzi mają działa przeciwgradowe

Dwóch przedsiębiorców z sąsiedniej gminy Goczałkowice-Zdrój zainstalowało w swoich gospodarstwach działa przeciwgradowe. Działa są wykorzystywane do minimalizacji negatywnych skutków niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych, takich jak grad i wyładowania doziemne, które są odpowiedzialne za zniszczenia w infrastrukturze elektrycznej i sprzęcie elektronicznym.

działo przeciwgradowe
Działa przeciwgradowe w Goczałkowicach-Zdroju


Przedsiębiorcy informują, że działa są wykorzystywane w przypadku realnego zagrożenia wystąpienia zjawiska gradu. Informacje pogodowe czerpane są z detektora burzowego zainstalowanego w Ogródku Meteorologicznym na terenie Zapory w Goczałkowicach-Zdroju. Niedługo impuls do odpalenia działa generowany będzie w nowoczesnym radarze pogodowym, który ma być instalowany na terenie powiatu pszczyńskiego.

Jaki jest mechanizm uruchamiania działa przeciwgradowego? Jak tłumaczy jeden z przedsiębiorców, zasada działania oparta jest na spalaniu acetylenu z tlenem. Z urządzenia na gradową chmurę kierowana jest kula gorącego powietrza, która sprawia, że mieszają się warstwy ciepłego i zimnego powietrza, podnosi się temperatura, co zapobiega powstawaniu zaczątków kul gradowych i kryształków lodu. Dzięki temu na ziemię zamiast gradu spada deszcz.

Użycie działa stanowi realną ochronę przed gradem nie tylko upraw na terenie danego gospodarstwa, ale w sumie terenu o powierzchni ok. 80 ha. Działo może także chronić przed wyładowaniami atmosferycznymi obszar 3 km od urządzenia.

ups, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.