Wiadomości

  • 16 lutego 2016
  • wyświetleń: 3038

Erasmus+ w czechowickim liceum

W ramach programu Erasmus+, akcja 2- "Partnerstwa strategiczne" od września 2014 r. w LO realizowany jest projekt "Równe szanse nabywania umiejętności zwiększających poziom zatrudnialności." Działania z nim związane prowadzone są w oparciu o wniosek zatwierdzony przez FRSE, Narodową Agencję programu Erasmus+, a kwota przeznaczona na jego realizację wynosi 126.165 zł.

Czechowickie LO zakończyło koordynację projektu unijnego


Główne cele projektu to m.in.: rozpoznawanie predyspozycji zawodowych uczniów, umożliwienie im świadomego wyboru kierunku studiów i bardziej satysfakcjonującej pracy, utworzenie centrum doradztwa zawodowego w szkole, zmniejszenie poziomu bezrobocia w krajach Unii Europejskiej, praktyczne zapoznanie młodych ludzi ze specyfiką konkretnych zawodów. Dzięki realizacji projektu dowiadują się oni o wymaganym wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danej profesji, uświadamiają sobie konieczność dostosowania się do zmiennych warunków na rynku pracy, a także doskonalą język angielski i poznają różne kultury.

Od 1 do 7 lutego 2016r. 18 uczniów i 9 nauczycieli z czterech krajów partnerskich: Włoch, Cypru, Estonii i Turcji uczestniczyło w piątej krótkoterminowej wymianie grup uczniów, która była częścią realizowanego wspólnie projektu "Równe szanse nabywania umiejętności zwiększających poziom zatrudnialności" koordynowanego przez nasze liceum.

W trakcie tygodniowego spotkania uczestnicy wymiany w międzynarodowych grupach brali udział w ministażach zawodowych i seminariach odbywających się w następujących instytucjach: w FCA Group-Fiat Chrysler Automobiles w Tychach, w Silveretcie w Szczyrku oraz w Muzeum Browaru w Żywcu. Trwały one po 2,5 godziny, a poszczególne instytucje stażowe umożliwiły uczniom nabycie konkretnej wiedzy i umiejętności praktycznych.

W FCA Group- Fiat Chrysler Automobiles uczestnicy projektu zapoznali się z poszczególnymi etapami produkcji samochodu. Pozyskali informacje na temat przeciętnego cyklu produkcyjnego auta, który trwa ok. 20 godzin. Odwiedzili również dwie hale produkcyjne: tłocznię i montownię, gdzie montowanych jest około 1300 samochodów dziennie, między innymi Ford K czy też Lancia Ypsilon. Poinformowano ich też o warunkach zatrudniania pracowników, o wymaganym wykształceniu i predyspozycjach zawodowych. Dowiedzieli się, że obecnie w FCA Group pracuje ok. 8000 ludzi.

Staż w Silveretcie w Szczyrku miał formę panelu dyskusyjnego, podczas którego uczniowie państw partnerskich projektu zadawali właścicielowi restauracji Silveretta szereg pytań związanych z początkiem działalności firmy, jej rozwojem oraz nieustannym doskonaleniem. Podczas seminarium dyskutowano także o sytuacji gospodarczej kraju, o wejściu Polski do strefy euro, oczekiwaniach i obawach Polaków z tym związanych. Uczniowie krajów partnerskich pytali o organizację przyjęć weselnych w salach Romeo i Julia. Chcieli wiedzieć, ilu pracowników zatrudnia firma, jakie są ich zawodowe predyspozycje, jakiego wykształcenia się od nich wymaga, a także jak przebiega ich rozwój zawodowy.

W Muzeum Browaru w Żywcu uczestnicy wymiany poznawali historię browaru oraz tradycje piwowarskie sięgające średniowiecza. Dowiedzieli się, skąd pochodzi jej obecna nazwa i jak wygląda produkcja eksportowa piwa żywieckiego. Wysłuchali informacji na temat losów browaru podczas II wojny światowej, kiedy hitlerowcy przejęli go i zmienili nazwę na Beskideribreuerei Saybusch oraz w czasach PRL-u, gdy firma stała się przedsiębiorstwem państwowym, zachowując jednocześnie swoją doskonałą, przedwojenną jakość.

Przedostatni dzień pobytu nasi goście spędzili w Krakowie. Zobaczyli między innymi Zamek Królewski na Wawelu, słynne okno papieskie na ulicy Franciszkańskiej, Kościół Mariacki, Rynek Główny oraz Sukiennice. Zwiedzili również Muzeum Historyczne Miasta Krakowa znajdujące się w podziemiach Rynku Głównego, zapoznając się z historią miasta od średniowiecza po czasy współczesne. Ostatniego dnia uczniowie i nauczyciele krajów partnerskich odwiedzili Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Zgodnie z początkowymi założeniami ostatnia krótkoterminowa wymiana grup uczniów miała być zorganizowana w Turcji. Jednak z powodu niebezpiecznej sytuacji w regionie, w którym znajduje się szkoła partnerska z Turcji, za zgodą wszystkich państw partnerskich oraz Narodowej Agencji programu Erasmus+ wizyta ta po raz drugi odbyła się w Polsce. Chcąc przybliżyć uczestnikom wymiany kulturę, tradycję i zwyczaje tego kraju, zorganizowaliśmy wieczór turecki, który obfitował w liczne atrakcje. Była lekcja języka tureckiego, quiz wiedzy o Turcji, a także pokaz zwyczajów związanych z "Henna Night", czyli wieczorem panieńskim. Nie zabrakło również pokazu tańca brzucha oraz krótkiej lekcji tego egzotycznego tańca. Na koniec wieczoru nasi przyjaciele z Turcji zaserwowali nam wspaniałe, tradycyjne specjały kuchni tureckiej. Można było spróbować tradycyjnych zup, gołąbków zawijanych w liście winogron, tzw. dolma, a także słynnej baklawy.

Dzięki działaniom projektowym i wymianie kulturowej, wymianie doświadczeń, wiedzy i umiejętności młodzieży i nauczycieli z Włoch, z Cypru, z Estonii i z Turcji oraz z Polski uczestnicy mieli sposobność przemyśleć swoje plany zawodowe, zweryfikować wyobrażenia o wymarzonym zawodzie, poznać siebie, swoje predyspozycje, słabe i mocne strony. Udział w ministażach zawodowych umożliwił uczniom zdobycie informacji o wymaganym wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danej profesji. Doświadczenie to pozwalało również uświadomić sobie związek, jaki istnieje między wykształceniem a karierą zawodową oraz stanowiło idealną okazję do doskonalenia języka angielskiego, szczególnie słownictwa zawodowego, w sytuacjach komunikacyjnych.

Piąta krótkoterminowa wymiana grup uczniów w Polsce była już ostatnim tego typu spotkaniem. Pożegnanie z naszymi przyjaciółmi z państw partnerskich jak zawsze pełne wzruszeń i emocji, bo nasi goście czuli się u nas jak w domu. Przeżyliśmy znów coś bardzo ciekawego, intensywnego, a przede wszystkim inspirującego do dalszych działań. Na pewno na długo pozostanie to w naszej pamięci...

Realizatorki projektu.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.