Wiadomości

  • 1 marca 2016
  • 2 marca 2016
  • wyświetleń: 3579

Św. Florian patronem ronda

Niedawno wybudowane rondo u zbiegu ulic Romualda Traugutta, Michała Drzymały i Gabriela Narutowicza będzie nosiło nazwę "św. Floriana". Decyzja o przyznaniu skrzyżowaniu patrona zapadła na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach.

rondo,droga,ulica,Traugutta,Narutowicza,Drzymały
Rondo u zbiegu ulic Traugutta, Narutowicza i Drzymały w Czechowicach-Dziedzicach. · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Budowa ronda zakończyła się przed wakacjami 2014 roku. Ponieważ rondo powstało na skrzyżowaniu ulic powiatowych, inwestorem był Zarząd Dróg Powiatowych w Bielsku-Białej. Nasza gmina mocno jednak wsparła tę inwestycję, mającą na celu usprawnienie ruchu i podniesienie bezpieczeństwa na ruchliwym skrzyżowaniu ulic Traugutta, Drzymały i Narutowicza. Wsparcie powiatowej inwestycji ze strony Czechowic-Dziedzic wyniosło w sumie około 1,4 mln złotych.

Czas pokazał, że budowa ronda znacznie usprawniła komunikację w tej części miasta. Już przeszło rok temu gmina ogłosiła konkurs na propozycje patrona, którego imię miałoby nosić skrzyżowanie. Teraz decyzja zapadła. Tabliczki informujące o świętym Florianie powinny pojawić się w tym miejscu niebawem.

Święty Florian, właśc. Florian z Lauriacum (ur. 2. połowa III wieku w Ceti, zm. 304) to święty i męczennik chrześcijański. Przypisywano mu obok funkcji wojskowych dowodzenie oddziałem gaśniczym. Według legendy, ocalił płonącą wioskę jednym wiadrem wody. Jest patronem strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy i piekarzy.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.