czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 16 kwietnia 2016
  • wyświetleń: 4670

Endoskopia w nowoczesnym wydaniu!

Artykuł sponsorowany:

W Grzawie koło Pszczyny została uruchomiona nowoczesna Pracownia Endoskopii. Dzięki niej można bardzo wcześnie wykryć zmiany o charakterze nowotworowym.

Szpital NZOZ „Silesia Med” S.A. w Grzawie
Szpital NZOZ "Silesia Med" S.A. w Grzawie


W dobie wysokiej zachorowalności na nowotwory Szpital NZOZ "Silesia Med" S.A. w Grzawie k/ Pszczyny uruchomił Pracownię Endoskopii, którą wyposażono w nowoczesny sprzęt służący m.in. do wykonywania gastroskopii i kolonoskopii. Badania te posiadają szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Obraz w rozdzielczości HD TV oraz wykorzystanie funkcji barwienia elektronicznego podczas badania przełyku, żołądka, dwunastnicy jak również jelita grubego umożliwia specjaliście wczesne wykrycie zmian o charakterze chorobowym.

Szpital NZOZ "Silesia Med" S.A. świadczy szeroki wachlarz usług endoskopowych. Począwszy od diagnostycznej gastroskopii i kolonoskopii, poprzez polipektomię, opaskowanie żylaków przełyku, poszerzanie zwężeń w zakresie górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, zakładanie protez w zwężeniach nowotworowych oraz zakładanie przezskórnej endoskopowej gastrostomii (PEG).

Szpital NZOZ „Silesia Med” S.A. w Grzawie
Szpital NZOZ "Silesia Med" S.A. w Grzawie


Zespół Pracowni Endoskopii przeprowadza badania i zabiegi metodą endoskopową z wykorzystaniem specjalistycznych endoskopów - giętkich urządzeń z kamerą na końcu, za pomocą, których można oglądać wnętrze przewodu pokarmowego. Daje to możliwość przeprowadzania profilaktycznych badań górnego odcinka przewodu pokarmowego: przełyku, żołądka i dwunastnicy, a także dolnego odcinka, czyli jelita grubego.

Gastroskopia wykonywana jest w miejscowym znieczuleniu gardła lub w sedacji anestezjologicznej przy zastosowaniu krótkiego znieczulenia dożylnego. W przypadku raka żołądka decydujący wpływ na wyniki leczenia, ma stopień zaawansowania, w jakim choroba została wykryta. Zmiany chorobowe w początkowym stadium są całkowicie wyleczalne, a bardzo wczesne postacie raka żołądka można nawet usuwać endoskopowo.

Kolonoskopia - endoskopowe badanie jelita grubego pozawala nie tylko na wykrycie wczesnej (możliwej do całkowitego wyleczenia) postaci raka, ale stwarza również możliwość nieoperacyjnego usuwania polipów jelita grubego, które choć początkowo są zmianami łagodnymi z czasem ulegają przeobrażeniu w nowotwór złośliwy. Badanie kolonoskopowe jest całkowicie bezbolesne dla pacjenta, dzięki zastosowaniu sedacji anestezjologicznej w formie krótkiego znieczulenia dożylnego.

Szpital NZOZ „Silesia Med” S.A. w Grzawie
Szpital NZOZ "Silesia Med" S.A. w Grzawie


Choroby nowotworowe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce (zaraz po chorobach układu sercowo-naczyniowego) zarówno wśród kobiet, jak i u mężczyzn. Zachorowalność na raka jelita grubego oraz raka żołądka w naszym kraju jest relatywnie wysoka. Nowotwór nie stanowi wyroku. I w żadnym razie nie powinien być w ten sposób postrzegany. Kluczową rolę pełni odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza, która determinuje proces leczenia. Warto zatem się badać i "trzymać rękę na pulsie". Profilaktyka w tym aspekcie jest kwestią priorytetową.

NZOZ "Silesia Med." S.A. mieści się w Grzawie niedaleko Pszczyny, ul. Zielonkówka 3. Szczegółowe informacje na temat placówki można znaleźć na stronie internetowej Szpitala: www.silesia-med.pl.