czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 29 lipca 2016
  • 15 sierpnia 2016
  • wyświetleń: 8490

Wspaniała kolekcja lamp, latarń i latarek z Czechowic-Dziedzic

Miasto Czechowice- Dziedzice posiada wiele ciekawych zabytków, choć niewielu o nich wie. Jednym z takich zabytków jest kolekcja Janusza Chmielniaka, który od trzydziestu lat zajmuje się historią światła.

Reklama

Janusz Chmielniak, lampy, światło,kolekcja,zabytki
Kolekcja Janusza Chmielniaka z Czechowic-Dziedzic · fot. Janusz Chmielniak


Zgromadził jedną z największych w Europie kolekcję dawnych lamp, latarń i latarek, liczącą obecnie ponad tysiąc eksponatów. Najstarsze z nich sięgają początków naszej ery. Pośród zbiorów znajdują się między innymi: pochodząca z osiemnastego wieku latarnia cechu katowskiego z Czech, jedna ze stu lamp oświetlających wieżę Eiffla w noc jej oficjalnego otwarcia w 1897 roku czy latarnia z pancernego pociągu Hitlera.

Ta wielka skarbnica historii wkrótce trafi na Zamek Książ. Zbiory prezentowane będą podczas IV Festiwalu Tajemnic. Ekspozycja wzbogacona będzie prezentacją działania najciekawszych eksponatów oraz prelekcją o historii oświetlenia. Obecnie trwają prace konserwatorskie i zabezpieczanie zbiorów na czas transportu. To proces wymagający wiedzy i ostrożności, ponieważ mamy do czynienia z niezwykle delikatnymi przedmiotami. Prace konserwatorskie to nie wszystko, istotna jest także praca badawcza i opracowania merytoryczne.

Jeszcze w tym roku planowana jest promocja książki Janusza Chmielniaka pod tytułem "Ewolucja Światła". Bardzo możliwe że zbiory, które dotąd były eksponowane między innymi w Muzeum Śląskim w Katowicach, na Zamku Sułkowskich Bielsku- Białej, staną się atrakcją turystyczną i wizytówką miasta Czechowice- Dziedzice.

Więcej informacji na stronach Festiwalu Tajemnic i Zamku Książ - festiwaltajemnic.pl/program-festiwalu/

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.