Reklama

Wiadomości

  • 6 września 2016
  • wyświetleń: 5511

Uroczystości w 70. rocznicę mordu na żołnierzach "Bartka"

Delegacja czechowickich władz, z Burmistrzem Marianem Błachutem oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej Damianem Żelaznym, wzięła udział w uroczystościach upamiętniających 70. rocznicę mordu dokonanego przez funkcjonariuszy UB i NKWD na żołnierzach ze zgrupowania kpt. Henryka Flame ps. "Bartek".

Uroczystości w Starym Grodkowie. W 70. rocznicę mordu na żołnierzach „Bartka” - 03.09.2016 · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Uroczystości odbyły się w sobotę 3 września na "Polanie Śmierci" w Starym Grodkowie na Opolszczyźnie.

To właśnie tam, na terenie przylegającym do byłego poniemieckiego lotniska wojskowego, we wrześniu 1946 roku, funkcjonariusze bezpieki zamordowali 30 żołnierzy NSZ VII Okręgu Śląskiego, którymi dowodził kpt. Henryk Flame.

Walczący w niepodległościowym podziemiu żołnierze zostali tam podstępnie zwabieni - pretekstem miała być rzekoma pomoc przy próbie przedostania się oddziału na Zachód - i wysadzeni w powietrze razem z budynkiem, w którym przebywali. Po dobiciu rannych ubeccy oprawcy, wspomagani przez agentów NKWD, zakopali zamordowanych w przygotowanych wcześniej dołach. Zbiorowy grób, dobrze ukryty w lasach Opolszczyzny, czekał na odkrycie blisko 70 lat. W marcu bieżącego roku mogiłę odnalazł zespół badaczy z IPN, działający pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka.

W sobotnich uroczystościach w Starym Grodkowie udział wzięła delegacja z Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach w składzie: Burmistrz Marian Błachut, Przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny, Sekretarz Miasta Marek Gazda, Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej Bartłomiej Fajfer oraz radni Rady Miejskiej: Magdalena Kubik, Stanisław Kopeć, Łukasz Dobucki, Krzysztof Szczypka, Radosław Hudziec, Paweł Pawlik i Karol Bielas. Poczet sztandarowy wystawiła Rada Miejska w Czechowicach-Dziedzicach.

Obchody 70. rocznicy zbrodni rozpoczęła Msza Św. w intencji pomordowanych żołnierzy "Bartka", odprawiona na terenie byłego niemieckiego lotniska. Odczytano listy przysłane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego. Po apelu poległych w niebo wzbiło się 30 gołębi, symbolizujących 30 podstępnie zgładzonych żołnierzy. Następnie uczestnicy uroczystości - w sumie kilkaset osób - przeszli w milczeniu na "Polanę Śmierci", gdzie przed siedemdziesięciu laty zginęli żołnierze NSZ. Tam poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod krzyżem stojącym dzisiaj w miejscu, z którego ekshumowano szczątki pomordowanych.

Czechowicka delegacja pobrała do urny ziemię z miejsca kaźni. Urna ta zostanie w przyszłości wmurowana w Pomnik Wolności, który odbudowany zostanie w Czechowicach-Dziedzicach. Utwór "Cisza" odegrał na trąbce Łukasz Golec.

Uroczystości w Starym Grodkowie odbyły się pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Patronatem Honorowym Wojewody Opolskiego Adriana Czubaka, który był obecny na uroczystości i odczytał list Prezydenta.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.