czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 19 października 2016
  • 24 października 2016
  • wyświetleń: 2543

Spotkanie z prof. Stanisławem Srokowskim, autorem "Nienawiści"

W piątek, 21 października w czechowickim Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie odbyło się spotkanie mieszkańców miasta z profesorem Stanisławem Srokowskim, autorem m.in. "Nienawiści", na podstawie której powstał film "Wołyń".

Reklama

Spotkanie z prof. Stanisławem Srokowskim w Czechowicach-Dziedzicach - 21.10.2016 · fot. Cezary Czapiga


Profesor udzielił ponad godzinnego wykładu, na którym była poruszona przede wszystkim tematyka kresów wschodnich. - Niezwykle interesujące było także obalenie niektórych mitów w stosunkach polsko-ukraińskich. Tych które obowiązywało przed wojną oraz obecnych - opisuje spotkanie Cezary Czapiga, jeden z jego organizatorów. - Nie zabrakło tematu samego Wołynia oraz ludobójstwa dokonanego na kresach przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) oraz Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN).

Na samo zakończenie profesor Srokowski zaapelował do wszystkich o szerzenie wśród innych Polaków myśli patriotycznej oraz dobrego wychowania przyszłych pokoleń.

- Jako stowarzyszenie Patriotyczny Ruch Wolnościowy jesteśmy bardzo zadowoleni z wykonanej przez nas pracy. Przede wszystkim cieszy nas fakt, że słuchacze (w tym i my) mogli się dowiedzieć rzeczy, o których nie da się usłyszeć w mediach. Była to niezwykle przydatna lekcja historii i patriotyzmu dla nas wszystkich - mówi Cezary Czapiga i zapowiada kolejne wykłady: - W najbliższej przyszłości planujemy przeprowadzić szereg spotkań tego typu. Praca u podstaw jest trudna, lecz zawsze przynosi pozytywne efekty. Jeśli nie będziemy uczyć się o naszej przeszłości oraz wartościach, to stracą one znaczenie. Nie możemy również zapomnieć o wcześniej wspomnianych kresach, gdzie, jak to ujął profesor Srokowski "biło serce Polskiego Narodu".

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.