czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 1 listopada 2016
  • wyświetleń: 2087

Oświetlenie przestrzeni publicznych - seminarium w Czechowicach

W Czechowicach-Dziedzicach odbyło się seminarium poświęcone praktycznym zagadnieniom dotyczącym oświetlenia miejsc publicznych i dróg.

Reklama

seminarium, konferencja, tauron
Seminarium w Dworku Eureka - 28.10.2016 · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Spotkanie w Dworku Eureka było wspólną inicjatywą Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta, Prezesa Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii Henryka Kalisia oraz Prezesa Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć "Energie Cités" Zbigniewa Michniowskiego.

Podczas piątkowego seminarium, na którym Gminę Czechowice-Dziedzice reprezentowali: Burmistrz Marian Błachut oraz jego Zastępcy - Maciej Kołoczek i Paweł Mrowiec, rozmawiano między innymi o dobrych praktykach oświetleniowych - na podstawie konkretnych projektów oświetleniowych, o planowaniu oświetlenia miejsc publicznych oraz o przyszłości oświetlenia, formach i sposobach jego finansowania.

Przyczynkiem do zorganizowania seminarium było głębokie przekonanie, że rozwój technologiczny systemów oświetleniowych stwarza konieczność i możliwość podniesienia efektywności energetycznej gmin, a ponadto może generować oszczędności finansowe, zaś przede wszystkim, zwiększać bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców.

Seminarium pokazało, że problematyka modernizacji systemów oświetleniowych jest równie ważna w aglomeracjach miejskich, jak i mniejszych miejscowościach, które nie posiadają własnych wyspecjalizowanych służb. Podejmowanie decyzji dotyczących oświetlenia miejsc publicznych jest związane z koniecznością przeprowadzenia głębokich analiz, a zróżnicowane warunki i dynamiczny rozwój technologiczny wymagają bieżących kontaktów z innymi partnerami na rynku oraz wymiany między nimi doświadczeń.

Oświetlenie jest też coraz częściej ukierunkowane na eksponowanie ciekawych miejsc i obiektów w naszych gminach, co w sposób najprostszy i najbardziej widoczny demonstruje rozwój gmin. To niezwykle ważny element demonstrowania poprawy warunków życia mieszkańców, poprzez stworzenie odpowiedniego klimatu wizualnego. Odpowiednie oświetlenie miejsc publicznych to również szansa na przyciągnięcie turystów.

Seminarium w Czechowicach-Dziedzicach było spotkaniem przedstawicieli gmin i związanych z nimi instytucji o różnym poziomie zaangażowania w problematykę oświetlenia, od najbardziej podstawowych problemów wymiany nieefektywnych źródeł światła, po wdrażanie master-planów oświetleniowych. Spotkanie dało możliwość zapoznania się z dobrymi przykładami oświetlenia miejsc publicznych, wymiany doświadczeń z zespołami z innych gmin oraz przedstawicielami sektora energetycznego i producentami systemów oświetleniowych.

ups / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.