czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 8 listopada 2016
  • 14 listopada 2016
  • wyświetleń: 14026

[ZDJĘCIA] Święto Niepodległości w Czechowicach-Dziedzicach

11 listopada - podobnie jak w całej Polsce - w Czechowicach-Dziedzicach uroczyście obchodzono Święto Niepodległości.

Reklama

Święto Niepodległości w Czechowicach-Dziedzicach - 11.11.2016 · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Wzorem lat ubiegłych, uroczyste obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się w "cieniu" pomnika na Placu Wolności w Czechowicach-Dziedzicach, przy którym tradycyjnie czuwała warta honorowa - obecni byli m.in. strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 3028 Czechowice-Dziedzice Związku Strzeleckiego "Strzelec" Organizacji Społeczno-Wychowawczej, harcerze z Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Śląskiej Czechowice-Dziedzice, a także członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Beskidy" w historycznych mundurach sprzed stu lat. Po uroczystym meldunku harcerzy i strzelców, symbolicznej przysiędze strzeleckiej, odegraniu i odśpiewaniu hymnu państwowego oraz przemówieniach Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta i Przewodniczącego Rady Miejskiej Damiana Żelaznego, nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą miejsce, w którym stał zburzony przez hitlerowców, przedwojenny Pomnik Wolności. Kwiaty składali m.in. Burmistrz z Zastępcami, Przewodniczący i Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej oraz zaproszone poczty sztandarowe i delegacje - Rady Miejskiej, klubów radnych, rad osiedli, powiatu, szkół i placówek oświatowych, służb mundurowych, stowarzyszeń i innych organizacji społecznych, politycznych i patriotycznych oraz mieszkańców.

Po sformowaniu pochodu uczestnicy uroczystości przemaszerowali - pod przewodnictwem Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury - ulicami miasta do kościoła pw. NMP Wspomożenia Wiernych, gdzie odbyła się uroczysta, okolicznościowa Msza Święta. Po mszy poczty sztandarowe, delegacje oraz mieszkańcy przeszli na cmentarz parafialny, gdzie przy Zbiorowej Mogile Poległych i Pomordowanych w obu wojnach światowych, po krótkiej modlitwie, również uroczyście złożono kwiaty. Burmistrz z Zastępcami, Przewodniczącym i Wiceprzewodniczącymi Rady Miejskiej oraz radni złożyli również kwiaty i zapalili symboliczne znicze na grobach Ludwika Macieja - zmarłego w 2007 roku chorążego pilota Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, pilota Dywizjonu Bombowego 300 Warrant Officer Royal/Polish Air Force, Honorowego Obywatela Czechowic-Dziedzic - i Józefa Machalicy, zmarłego dziesięć lat temu czechowickiego samorządowca, prawnika, społecznika, pierwszego przewodniczącego Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach.

Uroczystości zakończyły się pod tablicą upamiętniającą wymarsz legionistów, znajdującą się na ścianie budynku starej karczmy przy ulicy Legionów. To właśnie tam, w sierpniu 1914 roku, zebrali się ochotnicy z Dziedzic, Czechowic oraz okolicznych miejscowości, którzy wyruszyli do Legionów Polskich Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uroczystym obchodom Święta Niepodległości towarzyszyły takie wydarzenia, jak tradycyjny XXV Bieg Niepodległości na dystansie 10 kilometrów ulicami miasta (osobno dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych oraz I Czechowickie Śpiewanie z "Czwórką" na Placu Jana Pawła II - wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych ze Szkołą Podstawową nr 4 im. Orła Białego.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.