czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 7 listopada 2016
  • wyświetleń: 3832

Wojciech Waligóra laureatem XVIII edycji Nagrody im.ks. Londzina

Laureatem XVIII edycję Nagrody Starosty Bielskiego im księdza Józefa Londzina został Wojciech Waligóra nominowany przez samorząd gminy Porąbka.

Gala i wręczenie Nagrody Starosty Bielskiego im księdza Józefa Londzina - 03.11.2016 · fot. Jarosław Jesionka / Powiat Bielski


3 listopada w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Starosty Bielskiego im. księdza prałata Józefa Londzina. Jak co roku uroczystość zgromadziła szacownych i znamienitych gości, wśród których nie zabrakło biskupa ordynariusza księdza Romana Pindla, wicewojewodę śląskiego Jana Chrząszcza, radnych Rady Powiatu Bielskiego, wójtów i burmistrzów gmin naszego powiatu, dyrektorów instytucji kultury i jednostek organizacyjnych powiatu, przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Otwierając XVIII edycję Nagrody Starosta Bielski Andrzej Płonka powiedział:-Święty Jan Paweł II mawiał: "Naród jest przede wszystkim bogaty ludźmi". Doskonale to "bogactwo ludzi" widać nie tylko wśród wielkich historycznych postaci, ale również wśród nam współczesnych-mówiąc wprost-wśród mieszkańców powiatu bielskiego. To z myślą o takich ludziach-i dla takich ludzi-zrodził się przed osiemnastu laty pomysł, aby ich docenić i wyróżnić. Patronem takiej nagrody mógł być tylko ktoś o równie wielkich zasługach dla ludzi, Boga i Ojczyzny, czyli ksiądz prałat Józef Londzin z Zabrzega. Rok 2016 jest rokiem szczególnym-przypomnę to w tym roku obchodzimy 1050 rocznicę Chrztu Polski. Chrzest przyjęty przez Mieszka I zapoczątkował chrystianizację tworzącego się państwa polskiego. Państwa, którego-jak mawiał ksiądz Prymas Wyszyński: "bogate i trudne dzieje swój początek miały we chrzcie". Bez wątpienia wydarzenie sprzed ponad dziesięciu wieków wywarło wielki, pozytywny wpływ na historię Polski.

Starosta Bielski nawiązując do 1050-tej rocznicy chrztu Polski, zapowiedział spektakl słowno-muzyczny pt. "W drodze do domu" w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach pod opieką Renaty Kotzian i Joanny Czyż-Cieciak. Było to wzruszające, na wysokim poziomie artystycznym widowisko, które bardzo podobało się zgromadzonej publiczności.

Alina Świeży-Sobel przewodnicząca Kapituły Nagrody przedstawiła tegoroczny werdykt, akcentując, że obrady były długie, a decyzja ciężka do podjęcia.

Samorząd gminy Bestwina do nagrody nominował Władysława Kozieła, gmina Buczkowice Katarzynę Bystrą, gmina Czechowice-Dziedzice Elżbietę Zarębską, gmina Jasienica Michała Bożka, gmina Jaworze Danutę Mynarską, gmina Kozy księdza Walentego Brynczkę, gmina Porąbka Wojciecha Waligórę, gmina Szczyrk Marię Bugaj, gmina Wilamowice Władysława Micora, a gmina Wilkowice Gminny Ludowy Klub Sportowy Wilkowice, który reprezentował prezes Ryszard Rączka.

Laureatem XVIII edycji Nagrody Starosty Bielskiego im księdza Józefa Londzina został Wojciech Waligóra nominowany przez samorząd gminy Porąbka.- Jestem wzruszony, mogę powiedzieć jedno, wszystko, co robię, robię z myślą o drugiej osobie, moja praca to praca z ludźmi i dla ludzi. Tego nauczyłem się od rodziców i od przewodnika moich młodzieńczych lat księdza Józefa Sanaka-powiedział laureat.

Wojciech Waligóra jest mieszkańcem Czańca. Od najmłodszych lat aktywnie zaangażowany w pracę społeczną, związany z ruchem młodzieżowym przy parafii Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. W okresie PRL-u za współpracę z księdzem proboszczem Jozefem Sanakiem zastraszany przez Służbę Bezpieczeństwa i milicję. W 1987 roku planował studia na Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, ale otrzymał wilczy bilet z adnotacją "wrogi dla ustroju PRL". W latach 1988-2002 pełnił funkcję Maltańskiej Służby Medycznej w Bielsku-Białej. Dzięki jego zaangażowaniu zostały rozbudowane młodzieżowe szeregi Maltańskiej Służby Medycznej. Największą akcją jaką zorganizował to pomoc dla 1000 dzieci poszkodowanych podczas powodzi w 1997 roku, dzięki czemu udało się sprowadzić 27 tirów z żywnością i darami z Niemiec, które docelowo skierowane zostały na tereny powodziowe, szczególnie na Opolszczyznę. Był również jednym z organizatorów wizyty Jana Pawła II w Bielsku-Białej, dzięki jego osobistym staraniom Niemiecka Służba Maltańska pomogła zabezpieczyć medycznie pielgrzymkę i przejazd z Bielska-Białej do Żywca Ojca Świętego Jana Pawła II. Od 2005 roku pełni społecznie funkcję dyrektora Międzynarodowych Zimowych Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym oraz organizuje akcję edukacyjną w ramach projektu "Dzieci uczą dzieci", gdzie przeszkolono kilka tysięcy kursantów w zakresie udzielania pierwszej pomocy. W latach 1991-2015 pełnił funkcję prezesa Ludowego Klubu Sportowego w Czańcu. Przyczynił się w znacznej mierze do rozbudowy klubu i zmodernizowania obiektów stadionowych. W strukturach Beskidzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej był społecznym wiceprezesem ds. organizacyjnych oraz członkiem komisji rewizyjnej Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Pracuje z dziećmi i młodzieżą, dla których od lat organizuje wyjazdy na turnieje piłkarskie m.in. do Niemiec i Danii oraz krajowe obozy szkoleniowe. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu w 2008 roku na terenie LKS-u Czaniec został przeprowadzony wojewódzki finał turnieju dla dzieci o Puchar Tymbarku. "Z podwórka na stadion". W latach 2008-2016 był członkiem Rady Parafialnej w parafii Czaniec, a w latach 2010-2015 pełnił funkcję prezesa OSP w Czańcu. W kadencji 1992-1996 radny Gminy Porąbka, a następnie zastępca wójta W kadencji 2006-2010 radny Rady Powiatu Bielskiego. Członek Rady Sołeckiej sołectwa Czaniec. Z pasją pracuje na rzecz mieszkańców swojej wsi. Jest dyrektorem Bielskiego Pogotowia Ratunkowego. Pracę traktuje jako swoje życiowe powołanie. Kierując się dobrem drugiego człowieka pracuje na rzecz zwiększenia dostępności lekarza w powiecie bielskim. Dzięki jego staraniom powstają nowe poradnie świadczące nocną i świąteczną opiekę medyczną oraz nowe poradnie dla osób niepełnosprawnych.

Zwracając się do nominowanych i laureata Nagrody Starosty im. księdza Londzina ksiądz biskup ordynariusz Roman Pindel zaakcentował, że patron Nagrody był wybitną postacią-kapłanem, politykiem, wypróbowanym patriotą, działał dla Małej Ojczyzny i dla naszego kraju, którego długo nie można było nazwać niepodległą Polską.-Patriotyzm przybiera różne postaci, teologia zalicza go do cnót, jest czcią dla ojczyzny, szacunkiem dla tradycji i kultury, poszanowaniem dla drugiego człowieka-mówił biskup ordynariusz.

Uroczystość uświetnił również chór "Hejnał" z Mazańcowic pod dyrekcją Krzysztofa Przemyka.

Atrakcją wieczoru była Grażyna Brodzińska-gwiazda polskiej sceny operetkowej, która wykonała utwory z repertuaru klasycznego oraz znane i lubiane przeboje ze świata filmu i musicalu. Towarzyszyła jej Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Tomasza Chmiela.

Alina Macher
źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.