czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 11 listopada 2016
  • 13 listopada 2016
  • wyświetleń: 9025

Pomnik Wolności powstanie na 100-lecie odzyskania niepodległości

W 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości mamy dobrą wiadomość. Za dwa lata w mieście zostanie odbudowany Pomnik Wolności. Monument powstanie na działce gminnej między Komisariatem Policji a Rondem Żołnierzy Wyklętych.

pomnik wolności
Pomnik Wolności. Źródła: materiały Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic (broszura z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę) oraz "Czechowice-Dziedzice. Przewodnik po mieście i sołectwach" Cz-Dz 2009.


Pomnik Wolności, stanowiący replikę pomnika zburzonego w 1939 roku przez hitlerowców stanie na skwerze, znajdującym się pomiędzy nowym Komisariatem Policji a Rondem Żołnierzy Niezłomnych. - Jego odbudowa w miejscu historycznym, czyli na Placu Wolności, nie jest obecnie możliwa, ze względu na brak wystarczającego miejsca - mówi Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic.

Całość zadania podzielono na trzy lata, tak aby nowy Pomnik Wolności był gotowy do listopada 2018 roku, czyli w setną rocznicę zakończenia I wojny światowej. W tym roku powstaje koncepcja programowo-przestrzenna i to właśnie na ten cel zabezpieczono 30 tysięcy złotych w tegorocznym budżecie gminy. Zadanie to ma być ukończone jeszcze w tym roku. W przyszłym roku planowane są prace projektowe dla uzyskania pozwolenia na budowę oraz rozpoczęcie samego wykonania pomnika, którego budowa ma się zakończyć w roku 2018.

pomnik wolności
Pomnik Wolności ma powstać na działce gminnej między Rondem Żołnierzy Niezłomnych, Miejską Biblioteką Publiczną i Komisariatem Policji · fot. czecho.pl


- Takiego czasu wymaga cały proces technologiczny, w tym prace artysty-rzeźbiarza. Pomnik został zburzony, toteż prace odtworzeniowe, prowadzone na podstawie dokumentacji zdjęciowej oraz opisów powstałych na bazie zeznań osób pamiętających szczegóły wyglądu oryginału, trzeba wykonać od podstaw - dodaje Marian Błachut.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.