czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 12 listopada 2016
  • 22 listopada 2016
  • wyświetleń: 14669

Gwiazdy i samorządowcy zagrali dla chorego Patryka - zdjęcia, wideo

Anna Guzik - śpiewająca aktorka teatralna i filmowa, burmistrz Marian Błachut, przewodnicący Rady Miejskiej Damian Żelazny oraz Urszula Wawrzeczko (Raj), Grzybowski Band, Sławomir Błachut i Teatr Muzyczny Movimento wystąpili razem na scenie Miejskiego Domu Kultury, aby zagrać dla 8-letniego, zmagającego się ze skutkami dziecięcego porażenia mózgowego Patryka Kukli.

Charytatywny koncert dla Patryka - 20.11.2016 · fot. czecho.pl


Gwiazdy i samorządowcy na scenie czechowickiego MDK-u spotkają się nie po raz pierwszy. Był to już piąty, a więc jubileuszowy Koncert Charytatywny, organizowany przez Stowarzyszenie "Nowa Inicjatywa".

Przypomnijmy, że pierwsza taka impreza odbyła się cztery lata temu. Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, jego przyjaciele z zespołu "Raj" oraz znani artyści, zagrali wówczas charytatywnie dla 25-letniego Krzysztofa Wrony, który stracił nogę w wypadku spowodowanym przez pijanego motocyklistę. W kolejnych koncertach muzycy zagrali dla dzieciaków zmagających sięz ciężkimi chorobami i związaną z nimi niepełnosprawnością: Dominika Sieklińskiego z Ligoty, który przyszedł na świat bez lewej rączki i z licznymi wadami ortopedycznymi, Mikołaja Ordzińskiego, małego chłopca walczącego z nowotworem oka oraz Wojtka Kwaśniaka dotkniętego niewydolnością nerek.Dzięki otwartym sercom darczyńców, wyniki licytacji oraz zbiórki pieniędzy w czasie poprzednich koncertów przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów. Dlatego pomysłodawca i główny organizator imprezy Marian Błachut zaproponował, by Koncerty Charytatywne na stałe wpisały się w kalendarz działań Stowarzyszenia "Nowa Inicjatywa".

W trakcie koncertu, tradycyjnie już, przeprowadzona została licytacja cennych przedmiotów, zaś po koncercie zbiórka pieniędzy. Zgromadzone w ten sposób środki w całości przekazane zostaną na potrzeby związane z leczeniem i rehabilitacją Patryka Kukli.

Charytatywny koncert dla Patryka - 20.11.2016
Patryk z mamą - 20.11.2016 · fot. czecho.pl


Patryk urodził się w 2008 roku z ciąży bliźniaczej, w 27 tygodniu ciąży, z wagą zaledwie 1100 g. I tak miał więcej szczęścia niż bliźniak, który zmarł... Miał naprawdę trudny start w życie, stwierdzono u niego:zespół zaburzeń oddychania II stopnia, niewydolność oddechową, retinopatię wcześniaczą III stopnia (w pierwszym miesiącu życia przeszedł laseroterapię) i wcześniactwo.

Choć Patryk urodził się w Tychach, natychmiast przewieziony został do Kliniki Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Przebywał tam od dnia urodzenia, czyli od 4 lipca, aż do 19 sierpnia. Tam przeszedł cały szereg zabiegów, w tym operacyjnych, ratujących jego życie i zdrowie, w tym wzrok.

Po wypisaniu do domu Patryk od samego początku jest rehabilitowany. Mimo tego, w pierwszym roku życia badania potwierdziły u niego to, co lekarze przypuszczali już wcześniej: mózgowe porażenie dziecięce. Poza rehabilitacją, mama Patryka regularnie musi z nim jeździć na konsultacje do lekarzy: okulisty, neurologa, ortopedy. Patryk przeszedł już dwa zabiegi operacyjne: korekcję tzw. końskich stóp oraz przykurczu obu stawów biodrowych. I czeka go kolejny zabieg...

Mimo tego Patryk jest wspaniałym, pogodnym, koleżeńskim, przyjaznym i mądrym chłopcem. Co ważne, jego rozwój umysłowy jest w pełni prawidłowy. Doskwiera mu jednak będąca wynikiem porażenia mózgowego niepełnosprawność. W przedszkolu poruszał się najpierw na czworakach, a potem z tzw. balkonikiem. Mimo tego zawsze chętnie brał udział w zabawach, nauce, a nawet przygotowywanych przez dzieci przedstawieniach. Skończył już pierwszą klasę integracyjną. Mama Izabela podkreśla, że jest z niego dumna! Jej zdaniem Patryk ma ogromny potencjał i duże szanse by w przyszłości stać się samodzielnym człowiekiem. Ale jest jeden warunek - nie może zaprzestać intensywnej rehabilitacji. Patryk porusza się albo na wózku inwalidzkim, albo idąc z kimś za rękę. Brakuje mu równowagi i przewraca się. Mimo tego ma bardzo dużą potrzebę ruchu, przebywania i zabawy z rówieśnikami. Bardzo chciałby zagrać z kolegami w piłkę nożną. Niestety, nie może. Jest zresztą znacznie więcej atrakcji, z których - jako osoba niepełnosprawna - nie może skorzystać.

Mama Patryka - Pani Izabela, wychowuje samotnie troje dzieci. Rodzina utrzymuje się ze świadczeń rodzinnych, alimentów oraz świadczenia pielęgnacyjnego. Nie posiada samochodu, więc by jechać na wizytę do ortopedy w Krakowie, musi organizować transport, prosząc kogoś o pomoc. Patryk szybko rośnie i wyrasta ze sprzętu ortopedycznego oraz obuwia. Inne wydatki to na przykład specjalne krzesło ortopedyczne, umożliwiające mu naukę w szkole, a niedługo wózek inwalidzki. Czas płynie, a zapotrzebowanie na zaopatrzenie ortopedyczne oraz rehabilitację rosnącego Patryka stale wzrasta. To wszystko kosztuje... W tej walce o zdrowie i sprawność Patryka nie ma miejsca na przerwę, nawet krótką. To grozi bowiem kolejnymi przykurczami, pogłębieniem się niepełnosprawności i w efekcie wózkiem inwalidzkim dla chłopca na stałe...

ab, BM / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.