czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 24 listopada 2016
  • wyświetleń: 2753

Walcząc z rakiem - spotkanie w Starostwie Powiatowym

W Starostwie Powiatowym 22 listopada uczennice ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu bielskiego uczestniczyły w spotkaniu z zakresu profilaktyki chorób nowotworowych.

Reklama

Walcząc z rakiem - spotkanie w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej - 22.11.2016 · fot. Alina Macher / Powiat Bielski


Spotkanie zorganizował Wydział Zdrowia pod kierownictwem naczelnik Lucyny Majewskiej.

Rak szyjki macicy znajduje się na trzecim miejscu pod względem zachorowań na nowotwory na świecie, a Polska ma jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności w Europie, ogromne znaczenie ma więc prowadzona od najmłodszych lat edukacja prozdrowotna i uświadamianie młodym ludziom jak ważna jest profilaktyka i wczesne wykrywanie zmian nowotworowych. Dlatego też Zarząd Powiatu przyjął do realizacji w roku bieżącym, działania z zakresu promocji zdrowia i edukacji prozdrowotnej dotyczącej m.in. profilaktyki chorób nowotworowych, ze szczególnym uwzględnieniem raka szyjki macicy - mówi Członek Zarządu Powiatu Katarzyna Adamiec.

Uczennice szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu bielskiego wysłuchały interesujących prelekcji: Bogusławy Waligóry-Klimurczyk - prezesa Stowarzyszenia Kobiet po Mastektomii w Bielsku-Białej oraz dr n. med. Agnieszki Zemanek-Wojnowskiej, specjalisty z ginekologii, posiadaczki Certyfikatu Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Kolposkopii i Patologii Dolnego Odcinka Narządów Płciowych Kobiety.

W spotkaniu uczestniczyła również Helena Byrdy - Przybyła - przewodnicząca Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej Rady Powiatu Bielskiego.

W trakcie spotkania młodzież mogła wysłuchać argumentów jak ważna jest profilaktyka nowotworów poprzez świadectwo osoby, która przeszła leczenie nowotworowe i przez wiele lat jako wolontariuszka pomaga kobietom dotkniętym chorobą oraz zapoznania się z epidemiologia choroby, czynnikami ryzyka, objawami i przebiegiem choroby. Dziewczyny zadawały także wykładowcom pytania.

Lekarze podkreślają, że pomimo podejmowania nowych inicjatyw, mających na celu wczesne wykrywanie chorób nowotworowych, udoskonalania metod diagnostyki i technik prowadzenia chemii i radioterapii oraz wprowadzania nowych leków, efekty leczenia wciąż nie są zadowalające. Dlatego tak ważna i niezmiernie potrzebna jest profilaktyka i edukacja prowadzona w wielu środowiskach i grupach wiekowych, w tym także uczącej się młodzieży.

Alina Macher
źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.