czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 14 grudnia 2016
  • wyświetleń: 4196

Czechowiccy artyści w bielskiej Książnicy Beskidzkiej

Wystawę malarstwa na szkle oraz rzeźby autorstwa czechowickich artystów ludowych - Rozalii i Józefa Szypułów, można oglądać od 12 grudnia w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej.

Reklama

Rozalia i Józeł Szypułowie, Szypuła
Rozalia i Józeł Szypułowie · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Wernisaż wystawy "Boże Narodzenie w twórczości Rozalii i Józefa Szypułów" odbył się w poniedziałkowe popołudnie 12 grudnia. Wystawę będzie można oglądać w Galerii Książnicy Beskidzkiej, przy ulicy Słowackiego 17A w Bielsku-Białej, do soboty 7 stycznia włącznie.

Rozalia i Józef Szypułowie to niezwykli artyści ludowi. Pani Rozalia malarstwem na szkle zajmuje się od 1975 roku, a od 1985 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Od 25 lat eksponuje swoje prace na wystawach i bierze udział w konkursach, otrzymując wiele nagród oraz wyróżnień zarówno w Polsce, jak i za granicą. Tematem jej prac są głównie góralskie obrzędy ludowe, życie codzienne oraz obyczaje, sceny biblijne, Madonny i kwiaty. Techniki kompozycji i kolorystyki nawiązują do tradycyjnego malarstwa na szkle. Rozalia Szypuła posiada własny warsztat twórczy, w którym prowadzi działalność edukacyjną, warsztaty oraz pokazy, by młodzież poznała tę ciekawą technikę oraz wzbogacała wiedzę o obrzędach beskidzkich.

Pan Józef jest natomiast członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1988 roku. Rzeźbą pasjonował się od młodzieńczych lat. Tematem jego prac jest życie codzienne, wspomnienia z lat dzieciństwa, spędzonego na wsi oraz tematyka sakralna. Laureat wielu nagród i wyróżnień. Do ważniejszych osiągnieć należy m.in. w 1990 - udział w wystawie e Kłajpedzie (Litwa), 1990 - udział w wystawie w Preludes de Noel we Francji, 1995 - I miejsce w konkursie na szopkę bożonarodzeniową w Bielsku-Białej, 1996 - wyróżnienie w konkursie Współczesna Rzeźba Ludowa Polski Południowej, 2000 - nagroda w II Międzynarodowym Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych w Bielsku-Białej, 2001- I miejsce w konkursie na rzeźbę i płaskorzeźbę Święci i Patronowie w Katowicach. Prace pana Józefa znajdują się w muzeach na terenie całego kraju, m.in.: w Bielsku-Białej, Katowicach, Łęczycy czy Toruniu. Wrażliwość na tradycję stara się przekazać zarówno własnym dzieciom, jak i młodzieży szkolnej, organizując różne pokazy rękodzielnicze.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.