czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 24 lutego 2017
  • wyświetleń: 3043

W Ligocie powstaną nowe oddziały przedszkolne - gmina ma plan

Od marca będzie można zapisywać dzieci 3-letnie do nowych oddziałów przedszkolnych, które powstaną w Zespole Szkół w Ligocie. Jeżeli realizacja przebudowy obiektu rozpocznie się jeszcze w tym roku, to jest duża szansa na wprowadzenie przedszkolaków do nowego, dwuoddziałowego przedszkola, już we wrześniu 2018 roku.

Pomysł adaptacji części pomieszczeń po Gimnazjum Publicznym w Ligocie na potrzeby przedszkola wiąże się bezpośrednio z reformą systemu oświaty, która weszła w życie w styczniu bieżącego roku. Wprowadzanie reformy będzie polegało na stopniowym "wygaszaniu" gimnazjów, umożliwiając ukończenie szkół gimnazjalnych uczniom obecnych klas pierwszych i drugich. Proces ten będzie trwał przez kolejne dwa lata.

- Nie chcemy tak długo czekać z adaptacją pomieszczeń gimnazjalnych na przedszkolne. W tym celu zamierzamy dokonać wcześniejszej adaptacji szkolnego poddasza na dwie sale lekcyjne. Umożliwi to równoległe funkcjonowanie wygaszanego gimnazjum i szkoły podstawowej oraz jednoczesną adaptację pomieszczeń parteru na cele przedszkolne i - co za tym idzie - wcześniejsze uruchomienie samego przedszkola - informuje burmistrz Marian Błachut.

Już pod koniec roku 2016 przeprowadzone zostały konsultacje z konserwatorem zabytków, dotyczące możliwości adaptacji poddasza na potrzeby szkoły. Ze względu na zabytkowy charakter obiektu nie można podnieść dachu, ani też zmienić jego profilu. Adaptacja poddasza na potrzeby dwóch sal lekcyjnych jest możliwa poprzez obniżenie strychu, który i tak nie jest wykorzystywany. Taka inwestycja uzasadniona jest pilną koniecznością kapitalnego remontu dachu - nie tylko poszycia, ale całej konstrukcji dachowej. Poszerzając to zadanie o prace adaptacyjne, powstaną dwa dodatkowe pomieszczenia dla przyszłego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego.

- Na najbliższą, marcową Sesję Rady Miejskiej, przygotowujemy projekt uchwały zabezpieczającej środki w budżecie gminy, na możliwie szybkie rozpoczęcie prac projektowych dla tego zadania i jego wykonanie. Ambitny, ale w mojej opinii jak najbardziej realny plan, zakłada zakończenie etapu projektowego do końca lipca 2017 roku. To pozwoliłoby zaś na wyłonienie wykonawcy w drodze przetargu i rozpoczęcie prac związanych z remontem dachu i adaptacją poddasza jeszcze w bieżącym roku - zapowiada burmistrz.

Aby z obiektu obecnego Zespołu Szkół w Ligocie mogły zacząć korzystać przedszkolaki, nie wystarczy jednak tylko adaptować poddasze i przeprowadzić tam część uczniów. Pozostaje jeszcze adaptacja pomieszczeń na parterze szkoły na potrzeby dwuoddziałowego przedszkola. Adaptacja musi być przeprowadzona w taki sposób, by przedszkole było całkowicie oddzielone od szkoły - z osobnym wejściem, a pomieszczenia, w tym łazienki, przystosowane były w pełni do potrzeb przedszkolaków.

Urzędnicy szacują, że jeżeli realizacja zadania rozpocznie się jeszcze w tym roku, to jest duża szansa na wprowadzenie przedszkolaków do nowego, dwuoddziałowego przedszkola, już we wrześniu 2018 roku.

BM / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.