Wiadomości

  • 4 marca 2017
  • 10 marca 2017
  • wyświetleń: 13556

[ZDJĘCIA] Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Czechowicach

W czwartek 9 marca w Czechowicach-Dziedzicach odbyły się miejskie obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych - 09.03.2017 · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele pw. św. A. Boboli. Następnie uczestnicy przemaszerowali ulicami Sobieskiego i Mickiewicza do ronda Żołnierzy Niezłomnych, gdzie Burmistrz Marian Błachut oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny dokonali symbolicznego odsłonięcia tabliczki z nazwą ronda.

Uroczystości zakończyło spotkanie w sali widowiskowej MDK, gdzie prelekcję wygłosił Tomasz Gonet, pracownik oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Katowicach.

Następnie obył się pokaz filmu pt. "Ziemia przemówiła", opowiadający o losach oddziału Henryka Flame, ps. "Bartek". Scenariusz filmu oparty jest o książkę Macieja Nowaka "Operacja Lawina. Przemilczana zbrodnia UB", przedstawiający historię jednej z największych zbrodni komunistycznych pod kryptonimem "Lawina", dokonanej na terenie Opolszczyzny, we wrześniu 1946 roku, na żołnierzach NSZ.

Obchodom Dnia Żołnierzy Wyklętych w Czechowicach-Dziedzicach towarzyszy wystawa w holu MDK, czynna do środy 15 marca. Prezentuje ona materiały i unikatowe eksponaty, związane z NSZ naszego regionu, zgormadzone przez czechowiczan - Aurelię Włoch, córkę Stanisława Włocha ps. "Lis" oraz przez członków Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic - Jerzego Gizę i Leszka Ziębę.

Współorganizatorami uroczystości byli: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Śląsk Cieszyński, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Beskidy, Izba Regionalna i Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach.

***

Od 2011 roku dzień 1 marca został w Polsce ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Historia żołnierzy, którzy nie zaakceptowali ustaleń konferencji jałtańskiej i nie złożyli broni po podpisaniu kapitulacji Niemiec, jest przedmiotem badań naukowców i budowania pamięci narodowej.

W tym duchu Rada Miejska w Czechowicach-Dziedzicach, uchwałą z dnia 18 października 2016 r. ustanowiła dla ronda położonego u zbiegu ulic Niepodległości, Mickiewicza i Kołłątaja nazwę ronda Żołnierzy Niezłomnych.

aka / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.