Wiadomości

  • 29 marca 2017
  • wyświetleń: 3094

Kolejne pożary traw w regionie, również w Czechowicach-Dziedzicach

Sucha i słoneczna aura sprzyja procederowi wypalania traw i nieużytków. Minionej dobry strażacy wyjeżdżali siedmiokrotnie do pożarów suchych traw. Paliło się w Bielsku-Białej, Bystrej, Czańcu, Czechowicach-Dziedzicach, Jaworzu oraz Szczyrku.

Zagrożenie dla ludzi i przyrody, utrata dopłat bezpośrednich przez rolników oraz angażowanie sił straży pożarnej, której pomoc może być potrzebna w innych sytuacjach - to główne niebezpieczeństwa wynikające z wypalania traw.

Przełom zimy i wiosny to okres, kiedy wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków rolnych. W Polsce w 2016 roku odnotowano 126.228 pożarów, wśród których były 36.442 pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych w tych zdarzeniach straciło życie 6 osób. Szacowane straty w wyniku pożarów traw, w 2016 roku, to 8.700.000 złotych.

Wypalanie traw wyjaławia ziemię Ziemia na "wypaleniskach" wbrew temu, co sądzą zwolennicy wypalania traw staje się jałowa. Ogień hamuje asymilację azotu z powietrza oraz proces gnicia pozostałości roślinnych, które tworzą urodzajną warstwę gleby.

aka / czecho.pl

źródło: KM PSP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.