czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 8 lipca 2017
  • 10 lipca 2017
  • wyświetleń: 7890

[ZDJĘCIA i WIDEO] Olbrzymia makieta kolejowa w Bielsku-Białej

Od 7 do 9 lipca drzwi hali pod Dębowcem Bielsko-Bialskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji były otwarte dla każdego, kto chciał na własne oczy zobaczyć ruch miniaturowych pociągów na ogromnej makiecie kolejowej, której układ zaplanowano indywidualnie, a makietę wykonano w sposób realistyczny.

Olbrzymia makieta kolejowa pod Dębowcem - 08.07.2017 · fot. Oskar Piecuch / bielsko.info


Na trzecią edycję spotkania w Bielsku-Białej zgłosiło się ponad 100 uczestników. Odwzorowany został ruch kolejowy z okresu lat 70-80 XX wieku. Była to w pewnym sensie rekonstrukcja historyczna kolei tamtego okresu z jej taborem, rozkładem jazdy, charakterem przewozów pasażerów i ładunków. Oprócz pociągów krajowych zostały uruchomione pociągi międzynarodowe, zarówno pasażerskie jak i towarowe. W zakresie ruchu towarowego mogliśmy się koncentrować na przewozie węgla.

Rozmieszczenie makiet było zgodne z ich przynależnością do kraju: Polska, Czechosłowacja, Węgry, Niemcy, Bułgaria. W tym roku zapewniono publiczności dostęp do jeszcze większej ilości makiet w porównaniu do lat wcześniejszych. Cześć makiet była umieszczona na wysokości 1,30 m, pozostałe na wysokości 1 m. Makieta w Bielsku-Białej miała rozpiętość ok. 70 metrów długości i 30 metrów szerokości, a łączna długość makiety, czyli połączonych ze sobą modułów, po którym poruszały się pociągi wyniesie ok 400 m.

Loading...


Wszystkie modele i makiety prezentowane w ramach przygotowywanych pokazów wykonane zostały w skali 1:120, czyli w tzw. wielkości modelarskiej TT. Makiety zbudowane były zgodnie z określonymi wcześniej normami, co pozwoliło na połączenie ze sobą makiet stworzonych przez wiele osób, a następnie wspólną prezentację w międzynarodowym gronie.

Pokaz makiet kolejowych w Bielsku-Białej był integralną częścią zlotu miłośników miniaturowej kolei, gdzie modelarze z Polski, Czech, Niemiec, Słowacji, Bułgarii i Węgier spotykają się by wspólnie podjąć próbę odtworzenia realiów kolei z wybranej epoki modelarskiej.Dla wszystkich zainteresowanych więcej informacji na temat hobby modelarskiego związanego z koleją można znaleźć na stronach organizatorów imprezy w Bielsku-Białej: www.slaskagrupatt.pl / www.facebook.com/kolejwminiaturze.

kolej w miniaturze

ab, new / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.