czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 25 lipca 2017
  • wyświetleń: 3672

Stowarzyszenie Nowa Inicjatywa pomaga już od 10 lat!

Artykuł sponsorowany:

Mówi się, że miarą człowieczeństwa jest gotowość niesienia pomocy innym. Chorym, ubogim, czy choćby tylko samotnym, od lat pomagają członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Nowa Inicjatywa. Dzięki zorganizowanym przez stowarzyszenie koncertom i karnawałowym balom charytatywnym do najbardziej potrzebujących mieszkańców naszej gminy trafiło już łącznie ponad 150 tysięcy złotych! Pomagamy, bo przejmujemy się losem innych, a także potrafimy i chcemy to robić!

Stowarzyszenie Nowa Inicjatywa pomaga już od 10 lat!
Koncert charytatywny w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach


30 września 2012 roku to ważna data w historii charytatywnej działalności Stowarzyszenia Nowa Inicjatywa, które w tym roku obchodzi 10-lecie powstania. Tego dnia odbył się pierwszy koncert charytatywny zorganizowany przez członków i sympatyków stowarzyszenia. Zagraliśmy wówczas dla Krzysztofa, młodego czechowiczanina, który stracił nogę w wypadku spowodowanym przez pijanego motocyklistę i pilnie potrzebował pieniędzy na zakup nowoczesnej, ale bardzo drogiej protezy. Głównym pomysłodawcą i motorem całego przedsięwzięcia był Prezes Stowarzyszenia Nowa Inicjatywa, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, który zdecydował, a raczej odważył się, by obok gwiazdy koncertu - pierwszą był Jacek Stachursky - wystąpić na scenie wraz z przyjaciółmi z dawnego zespołu "Raj", m.in. z Damianem Żelaznym, Przewodniczącym Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach.

Stowarzyszenie Nowa Inicjatywa pomaga już od 10 lat!
Koncert charytatywny w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach


Formuła koncertu charytatywnego z grającym na gitarze i śpiewającym Burmistrzem, który koordynował całe przedsięwzięcie okazała się być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Sala Miejskiego Domu Kultury jest zawsze wypełniona po brzegi, a efekty zbiórek pieniędzy oraz licytacji podarowanych na koncert przedmiotów, przechodzą najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Stowarzyszenie Nowa Inicjatywa pomaga już od 10 lat!
Koncert charytatywny w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach


Odbywające się jesienią koncerty charytatywne - dotąd było ich pięć i zawsze przy pełnej widowni - na stałe wpisały się w kalendarz działań podejmowanych przez Nową Inicjatywę. "Idąc za ciosem", Prezes NI Marian Błachut zaproponował, by kolejną imprezą połączoną ze zbiórką pieniędzy na szczytny cel był bal organizowany przez stowarzyszenie w czasie karnawału.

Nowa Inicjatywa
Bal charytatywny w Dworku Eureka


Pierwszy Charytatywny Bal Karnawałowy Stowarzyszenia Nowa Inicjatywa odbył się w 2013 roku i łącznie z tegorocznym było ich już pięć. Tu - jako współorganizator - bez którego bezinteresownego wsparcia realizacja takiego przedsięwzięcia byłaby niemożliwa, wystąpił Tomasz Kopeć, właściciel Dworku Eureka. Przyjęto formułę, że na cel charytatywny przekazywana zostaje część kwoty ze sprzedaży biletów oraz pieniądze ze, sprawdzonej już w czasie koncertów, licytacji.

Stowarzyszenie Nowa Inicjatywa pomaga już od 10 lat!
Bal charytatywny - licytacja


W ten sposób, w ciągu pięciu ostatnich lat, dzięki koncertom i balom do osób potrzebujących wsparcia, w tym dzieci zmagających się z kalectwem bądź zagrażającą życiu chorobą oraz pomagających takim osobom organizacji i instytucji, trafiło przeszło 150 tysięcy złotych! Warto w tym miejscu zaznaczyć, że był to całkowity, stuprocentowy wpływ z licytacji i zbiórek pieniędzy. Nowa Inicjatywa przyjęła bowiem zasadę, że ani jedna złotówka z pozyskanych na cel charytatywny pieniędzy nie zostanie przeznaczona na samą organizację koncertu, czy balu. Wszyscy - od gwiazd na scenie, poprzez muzyków i obsługę techniczną, po zaangażowanych w organizację tych wydarzeń członków i sympatyków stowarzyszenia - zawsze występowali i pracowali charytatywnie. A jeśli pojawiły się jakieś inne koszty, zawsze pokrywane były ze składek członków NI.

Stowarzyszenie Nowa Inicjatywa pomaga już od 10 lat!


- W tym miejscu nie sposób wymienić dzisiaj wszystkich, którzy na przestrzeni tych ostatnich lat zaangażowali się w przygotowywanie i zrealizowanie naszych koncertów i balów charytatywnych, czy też brali w nich czynny udział. By nie pominąć nikogo, gorąco i serdecznie dziękujemy Wam wszystkim i każdemu z osobna. Dzięki temu, że mamy wielu ofiarnych mieszkańców o wrażliwym sercu, nieobojętnych na czyjś los, wspólnie możemy robić tak wspaniałe rzeczy - mówi Marian Błachut, Prezes Stowarzyszenia Nowa Inicjatywa.

Jednak bale i koncerty to nie jedyna forma działalności charytatywnej, podejmowanej przez Nową Inicjatywę. Od dwóch lat, również za sprawą pomysłu Prezesa Mariana Błachuta i przy wsparciu niezawodnego Dworku Eureka oraz sponsorów, stowarzyszenie organizuje spotkania wigilijne dla mieszkańców Czechowic-Dziedzic, w tym osób starszych, chorych, czy samotnych. Dwa lata z rzędu udało nam się zgromadzić na nich każdorazowo przeszło 300 osób. Dla części z nich była to jedyna okazja, by przeżyć Święta Bożego Narodzenia wspólnie, łamiąc się opłatkiem i śpiewając kolędy wspólnie z Burmistrzem i Przewodniczącym Rady Miejskiej.

Stowarzyszenie Nowa Inicjatywa pomaga już od 10 lat!
Wigilijne spotkanie opłatkowe w Dworku Eureka


W czasie świątecznym, ale nie tylko, bo również z okazji Dnia Dziecka, członkowie stowarzyszenia od lat odwiedzają z paczkami podopiecznych Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej "Zatoka". Czynimy to z potrzeby serca, bo ktoś tej pomocy potrzebuje, bo mamy chęć by to robić. I możemy dzisiaj obiecać - pomagać innym będziemy nadal, bo warto!

Stowarzyszenie Nowa Inicjatywa