czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 15 sierpnia 2017
  • wyświetleń: 3385

Kościół w Bestwinie na jubileuszowym szlaku ewangelików

W ostatnim czasie ukazała się interesująca broszura poświęcona kościołowi Wniebowzięcia NMP w Bestwinie. Przygotował ją Regionalny Instytut Kultury w Katowicach z okazji obchodów 500-lecia Reformacji. Powód może nieco dziwić gdyż świątynia od dawna jest rzymskokatolicka - jednak przez pewien czas służyła także kalwinom, czyli wyznaniu ewangelicko - reformowanemu (helweckiemu).

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bestwinie · fot. bestwina.bielsko.opoka.org.pl


W drugiej połowie XVI wieku za sprawą właścicieli Bestwiny, Myszkowskich, kościół przeszedł w ręce protestanckie (w diecezji krakowskiej postąpiono w ten sposób z ok. 1/3 kościołów). Wymowny ślad obecności kalwinów to oczywiście renesansowy nagrobek Stanisława Myszkowskiego i jego żony Jadwigi z Tęczyńskich. Nagrobek ten to de facto cenotaf, czyli grób symboliczny, Myszkowskich pochowano na cmentarzu ewangelickim w Krakowie. W 2015 roku rozpoczęły się prace mające na celu konserwację pomnika - w ich toku dokonano dalszych odkryć, mowa szczególnie o renesansowych malowidłach w prezbiterium.

Ulotka składa się z kilku krótkich rozdziałów: Historia parafii, opis świątyni, wyposażenie kościoła, odkrycia konserwatorskie, nagrobek Stanislawa i Jadwigi Myszkowskich. Autorką opracowania jest Irena Kontny, broszura jest częścią serii "Zabytki ewangelickie województwa śląskiego".

aka / czecho.pl, źródło: UG Bestwina

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.