czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 5 października 2017
  • 20 października 2017
  • wyświetleń: 4509

[ZDJĘCIA] 5. Festiwal Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Od 11 do 14 października poezja świętowała na Podbeskidziu. W Czechowicach-Dziedzicach odbył się jubileuszowy, 5. Festiwal Poezji Słowiańskiej, którego głównym organizatorem był Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, zaś inicjatorem i menedżerem poeta Ryszard Grajek.

5. Festiwal Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice - 11-14.10.2017 · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Idea Festiwali Poezji Słowiańskiej w Europie zrodziła się kilkanaście lat temu w Bułgarii. Pierwszy raz w Polsce FPS odbył się w październiku 2008 roku w Warszawie. W listopadzie 2013 roku Festiwale Poezji Słowiańskiej odbyły się: w Warszawie, Czechowicach-Dziedzicach i potem w Londynie. Ideą przewodnią Festiwali jest promowanie poezji i poetów. Podstawowym celem jest prezentacja dorobku literatur słowiańskich i wymiany poglądów na temat ich osiągnięć i perspektyw.

Gośćmi Festiwalu w naszym regionie byli poeci, krytycy i tłumacze z Bułgarii, Rumunii, Anglii, Litwy, Rosji, Czech, Słowacji. Poeci z różnych miast Polski, a szczególnie regionu Śląska i Podbeskidzia. Co roku bierze udział kilkudziesięciu poetów. W tym roku festiwal gościł przeszło 50 poetów i tłumaczy, a przez cykl spotkań przewinęło się około 500 uczestników.

- Na spotkaniach było poważnie i wesoło. W antraktach wystąpili artyści: bard z Rosji - Misza Bronŝtejn, a z Polski, z Warszawy - Jan Rychner, z Bielska-Białej - Piotr Zemanek, Małgorzata Stasiaczek oraz z artyści Czechowickiego Teatru Muzycznego MOVIMENTO - Ewelina Stanclik i Piotr Maga. W Wilamowicach ujęły wszystkich za serca swoim występem, śpiewem w języku wilamowskim, dziewczyny z Zespołu Regionalnego "Wilamowice" - mówi Ryszard Grajek.

Partnerami 5 FPS 2017 byli: z Goczałkowic Zdroju - Ogrody KAPIAS, z Bielska-Białej - Książnica Beskidzka i Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz, a z Wilamowic - Miejsko Gminny Ośrodek Kultury. Głównym organizatorem 5. Festiwalu Poezji Słowiańskiej 2017 był Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach.

aka / czecho.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj