Wiadomości

  • 25 października 2017
  • wyświetleń: 3771

Jesień to czas aktywności kleszczy, Zoolandia pomaga sobie z nimi radzić

Artykuł sponsorowany:

Zapraszamy do sklepów zoologicznych Zoolandia w Bielsku-Białej i w Pszczynie. Doradzimy, pomożemy w zakupach oraz podzielimy się naszą obszerną wiedzą na temat zwierząt. Poniżej udzielamy kilku wskazówek jak radzić sobie z kleszczami i jak zareagować po tym jak ukąszą naszego pupila.

Zoolandia - Bielsko-Biała, ul. Warszawska 180 (Tesco), tel 509992773


Zoolandia powstała w 2003 roku. Od 14 lat pomaga właścicielom zwierząt w wielu miastach naszego regionu. Swoje punkty ma w Bielsku-Białej w sklepie Tesco, Centrum Handlowym Sarni Stok oraz Centrum Handlowym Gemini. Usługi oferuje także w Pszczynie (ul. Dworcowa i ul. Dobrawy), Żywcu, Oświęcimiu, Lędzinach i Częstochowie.

Sklepy oferują szeroki asortyment z zakresu odżywiania oraz pielęgnacji zwierząt domowych, takich jak: psy, koty, króliki, gryzonie i inne. Są tutaj także legowiska miski, obroże, smycze i kagańce, a także mnóstwo zabawek dla pupili. Proponujemy też odpowiednie wyposażenie oraz produkty akwarystyczne.

Zoolandia - Bielsko-Biała, ul. Sarni Stok 2 (CH Sarni Stok), tel. 500091455


Dla pracowników Zoolandii podstawą jest dobry kontakt z Klientem. Każdy dzień przynosi coś nowego, uczy nowych okoliczności, zachowań zwierząt, ich potrzeb. To dlatego w punktach Zoolandii pracują osoby otwarte, z pasją, które na bazie wiedzy i nabytych doświadczeń są w stanie pomóc i doradzić w wielu sytuacjach.

Przeprowadzane przez ostatnie lata badania naukowe nad dietą, zachowaniem i pielęgnacją zwierząt domowych, diametralnie zmieniają naszą wiedzę co do ich potrzeb. Do lamusa odchodzą stwierdzenia że pies to jedynie obrońca i strażnik posesji, trzymany na ciężkim łańcuchu, a kot tylko łowca drobnych gryzoni. Już w większości przypadków są to nasi przyjaciele, o których dbamy jak o członków rodziny.

Zoolandia - Bielsko-Biała, ul. Leszczyńska 20 (CH Gemini) tel. 732679777


Lokalizacje sklepów zoologicznych Zoolandia:

Jednym z bardzo istotnych problemów, którego pominąć nie można, jest zagrożenie jakie niosą ze sobą kleszcze i borelioza, którą może wywołać ich ukąszenie. Korzystając z okazji pragniemy przedstawić podstawowy zakres informacji, który - miejmy nadzieję - pozwoli się ustrzec przed groźnymi następstwami kontaktu z kleszczami.

Najczęściej występującymi kleszczami są gatunki Ixodes Ricinus, zwane potocznie kleszczami "psi-kleszcz pospolity". Występują one w całej Europie oraz części Azji. Inną odmianą jest kleszcz łąkowy, występuje on jednak rzadziej.

Wspomniane gatunki charakteryzują się rożnymi formami aktywności i czasem żerowania. W zależności od warunków atmosferycznych kleszcze rozpoczynają swą aktywność już od końca lutego, a kończą nawet z początkiem listopada. Nasilenia aktywności jest wczesną wiosną (samice szykują się do złożenia jaj) i wczesną jesienią, gdy szykują się do hibernacji na okres zimowy. Są to okresy, w których dochodzi do największej liczby pokąsań.

Babeszjozę wywołują bytujące w krwinkach czerwonych pierwotniaki z rodzaju Babesia. Przebieg choroby zależy od zjadliwości szczepu bakterii , oraz od sprawności układu immunologicznego zwierzaka. Babeszjoza może przebiegać w kilku postaciach w których występuje: podwyższona temperatura powyżej 41 stopni, apatię, ogólne osłabienie, wymioty, biegunka, a w przypadku zaostrzenia choroby może dojść do uszkodzenia nerek i wątroby. Dotyka ona głównie szczenięta i bardzo młode psy.

Borelioza to zakaźna choroba bakteryjna występująca zarówno u zwierząt jak i u ludzi. Jest ona wywoływana przez krętek Borrelia burgdorferi. Kleszcz pospolity bytujący na obszarach zurbanizowanych (czyli miasta, wsie, parki) wykazuje zdecydowanie wyższą obecność krętków, czyli bakterii zakaźnej, aniżeli kleszcz łąkowy.

Do bezpośredniego zakażenia dochodzi podczas ssania krwi przez kleszcza, który przebijając się przez skórę wydziela ślinę, która ma właściwości znieczulające oraz mocujące go do skóry ofiary. Podczas ssania krwi w miejsce już pobranego płynu, wprowadza inny rodzaj śliny, która posiada właściwości przeciwzakrzepowe. Jest to moment, w którym dochodzi do przedostania się do ciała ofiary krętków (czyli bakterii). Możliwe jest także zakażenie poprzez zjedzenie wnętrzności zakażonego zwierzęcia (np. myszy przez kota) oraz poprzez wydzielinę ze spojówek zakażonego kota.

Jedynym pocieszeniem jest fakt, iż nie każde ukąszenie musi zakończyć się zakażeniem. Jednak jeżeli kleszcz pozostaje w kontakcie z żywicielem, czyli psem lub kotem powyżej 36 godzin, występuje wysokie ryzyko przeniesienia choroby.

Ostatnią możliwością zakażenia, jest niewłaściwe usuwanie kleszcza ze skóry żywiciela. Nie smarujemy tłuszczem oraz nie wyrywamy kleszcza, co może doprowadzić do pozostawienia części aparatu gębowego kleszcza w skórze żywiciela. Usuwamy go za pomocą specjalnych przyrządów - łopatką, pincetą czy żyłką dostępną w dobrych sklepach zoologicznych. Ważne, aby robić to dokładnie, nie pozostawiając żadnej części kleszcza w skórze zwierzęcia. Zakażenie krętkiem, może spowodować postępujące oraz nieodwracalne zmiany neurologiczne, często niemożliwe do całkowitego wyleczenia.

Kończąc, pragniemy zwrócić uwagę na profilaktykę ,czyli stosowanie repelentów odstraszających kleszcze, które przenoszą nie tylko boreliozę, ale również inne choroby zakaźne. Dostępne są specjalistyczne obroże oraz krople. Obroże wykazują działanie od 2 do nawet 7 miesięcy, a w przypadku kropli jest to zawsze okres 4 tygodni na kleszcze oraz 6-8 tygodni na pchły.


Zoolandia


Produkty marki Fiprex w sklepach Zoolandia już od 14,99 zł!---

Sklep zoologiczny ZoolandiaBielsko-Biała
ul. Warszawska 180 (Tesco)
tel 509992773

Bielsko-Biała
ul. Sarni Stok 2 (CH Sarni Stok)
tel. 500091455

Bielsko-Biała
ul. Leszczyńska 20 (CH Gemini)
tel. 732679777

Pszczyna
ul. Dworcowa 12
ul. Dobrawy 34 (Pasaż Dobrawy)
Tel. 570-700-665