Wiadomości

  • 7 listopada 2017
  • 13 listopada 2017
  • wyświetleń: 22193

[ZDJĘCIA] Święto Niepodległości w Czechowicach-Dziedzicach

11 listopada 2017 roku - podobnie, jak w całej Polsce - w Czechowicach-Dziedzicach odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości.

Święto Niepodległości 2017 - Plac Wolności - 11.11.2017 · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Podobnie, jak w latach ubiegłych, uroczyste obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się w "cieniu" zburzonego przez hitlerowców, przedwojennego Pomnika Wolności, na świeżo w ostatnim czasie przebudowanym Placu Wolności w Czechowicach-Dziedzicach. Najprawdopodobniej główne obchody Święta Niepodległości odbyły się w tym miejscu po raz ostatni, gdyż w przyszłym roku - w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę - ma stanąć, w innym miejscu - u zbiegu ulic Niepodległości i Adama Mickiewicza - nowy Pomnik Wolności, na którego budowę przetarg gmina rozstrzygnęła końcem października.

Święto Niepodległości 2017 - przemarsz - 11.11.2017 · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Przy "cieniu" pomnika tradycyjnie czuwała warta honorowa - obecni byli m.in. strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 3028 Czechowice-Dziedzice Związku Strzeleckiego "Strzelec" Organizacji Społeczno-Wychowawczej, harcerze z Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Śląskiej Czechowice-Dziedzice, a także członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Beskidy" w historycznych mundurach sprzed stulecia. Po uroczystym meldunku harcerzy i strzelców, symbolicznej przysiędze strzeleckiej, odegraniu i odśpiewaniu hymnu państwowego oraz przemówieniach Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta i Przewodniczącego Rady Miejskiej Damiana Żelaznego, nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą miejsce, w którym stał zburzony przez hitlerowców, przedwojenny Pomnik Wolności. Kwiaty składali m.in. Burmistrz z Zastępcami, Przewodniczący i Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej oraz zaproszone poczty sztandarowe i delegacje - Rady Miejskiej, klubów radnych, rad osiedli, powiatu, szkół i placówek oświatowych, służb mundurowych, stowarzyszeń i innych organizacji społecznych, politycznych i patriotycznych oraz mieszkańców.

Święto Niepodległości 2017 - msza święta - 11.11.2017 · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Po sformowaniu pochodu uczestnicy uroczystości przemaszerowali - pod przewodnictwem Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury - ulicami miasta do kościoła pw. NMP Wspomożenia Wiernych, gdzie odbyła się uroczysta, okolicznościowa msza święta. Po mszy poczty sztandarowe, delegacje oraz mieszkańcy przeszli na cmentarz parafialny, gdzie przy Zbiorowej Mogile Poległych i Pomordowanych w obu wojnach światowych, po krótkiej modlitwie, również uroczyście złożono kwiaty. Oprawę muzyczną mszy świętej i uroczystości na cmentarzu zapewnił czechowicki Chór Moniuszko.

Święto Niepodległości 2017 - na cmentarzu - 11.11.2017 · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Czechowiccy samorządowcy złożyli również kwiaty i zapalili symboliczne znicze na grobach Ludwika Macieja - zmarłego w 2007 roku chorążego pilota Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, pilota Dywizjonu Bombowego 300 Warrant Officer Royal/Polish Air Force, Honorowego Obywatela Czechowic-Dziedzic - i Józefa Machalicy, zmarłego dziesięć lat temu czechowickiego samorządowca, prawnika, społecznika, pierwszego przewodniczącego Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach.

Święto Niepodległości 2017 - pod tablicą legionistów - 11.11.2017 · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Uroczystości zakończyły się pod tablicą upamiętniającą wymarsz legionistów, znajdującą się na ścianie budynku starej karczmy przy ulicy Legionów. To właśnie tam, w sierpniu 1914 roku, zebrali się ochotnicy z Dziedzic, Czechowic oraz okolicznych miejscowości, którzy wyruszyli do Legionów Polskich Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Obchodom Święta Niepodległości towarzyszyły XXVI Bieg Niepodległości, zawody biegowe dla dzieci i młodzieży oraz II Czechowickie Śpiewanie z "Czwórką".

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.