czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 11 listopada 2017
  • wyświetleń: 2185

Wybierając 997 dodzwonisz się do Centrum Powiadamiania Rat.

Od przyszłego tygodnia stopniowo rozpocznie się przełączanie numeru alarmowego policji do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Za kilka tygodni dzwoniąc na numer 997, dodzwonimy się do operatora centrum, tego samego, które obsługuje numer 112. Województwo śląskie jest pierwszym w kraju województwem, w którym przeprowadzona zostanie taka operacja.

Reklama

Konferencja prasowa na temat przejęcia numeru 997 przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego - 9.11.2017 · fot. Śląski Urząd Wojewódzki


Centrum Powiadamiania Ratunkowego funkcjonuje jako część Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Operatorzy centrum odbierają połączenia na numer 112. Śląskie centrum jest jednym z największych w kraju - maksymalnie może ono uruchomić 36 stanowisk operatorskich, a rocznie przyjmowanych jest prawie 1,6 miliona połączeń. Województwo śląskie zostało wytypowane do wdrożenia pilotażowego programu, w ramach którego do operatorów centrum trafiać będą również połączenia na numer 997.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego
Centrum Powiadamiania Ratunkowego · fot. Śląski Urząd Wojewódzki


Rozwiązanie takie przyniesie kilka korzyści: dostępnych będzie więcej linii, na które będzie można się dodzwonić, centrum jest połączone z innymi centrami na terenie kraju, co w razie awarii lub przeciążenia powoduje przekierowanie połączenia do innego centrum.

- Nieocenione będą także korzyści dla policji. Największą z nich będzie odciążenie służb dyżurnych, które nie będą już musiały odbierać połączeń alarmowych, szczególnie tych, które są tak zwanymi zgłoszeniami fałszywymi, czy też niezwiązanymi z jakimkolwiek zagrożeniem. Teraz dyżurny będzie otrzymywał od operatora centrum wstępnie zweryfikowaną informację w formie elektronicznej formatki i podejmie decyzje o dalszych działaniach. Spowoduje to odciążenie policjantów od odbierania setek telefonów, które w znacznej części nie wymagają interwencji policji, jednak blokują linię i zajmują czas policjantów - tłumaczą funkcjonariusze.

Konferencja prasowa na temat przejęcia numeru 997 przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego - 9.11.2017
Konferencja prasowa na temat przejęcia numeru 997 przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego - 9.11.2017 · fot. Śląski Urząd Wojewódzki


Wdrażanie nowego systemu ruszy w poniedziałek, najpierw system zostanie uruchomiony w Katowicach, a w kolejnych dniach będą do niego włączane kolejne miasta i powiaty naszego województwa.

Wojewoda Jarosław Wieczorek podkreślił, że nowe rozwiązania nie oznaczają wyłączenia numeru 997. - Numer ten nadal będzie funkcjonował, obywatele nadal mogą z niego korzystać, zostaną jednak sprawniej obsłużeni. Jestem przekonany, że przyzwyczajanie do numeru 112 będzie postępowało, jak do tej pory. Operacyjnie jesteśmy zdecydowanie przygotowani, aby ten numer 997 przejąć i zagwarantować mieszkańcom w pełni profesjonalną pomoc - zapewnił wojewoda Jarosław Wieczorek.

BM / czecho.pl

źródło: KMP Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.