czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 6 grudnia 2017
  • 10 grudnia 2017
  • wyświetleń: 2296

Nowy rozkład jazdy pociągów Kolei Śląskich. Wchodzi w życie 10 grudnia

Za nami:

10 grudnia wchodzi w życie nowy rozkład jazdy. Wśród niespodzianek znajdzie się m.in. nowa linia do Zakopanego, wzrost częstotliwości kursów na linii S1 i S8 oraz codzienne połączenia w relacji Cieszyn - Katowice.

pociąg, dworzec
Nowy rozkład jazdy pociągów Kolei Śląskich. Wchodzi w życie 10 grudnia · fot. czecho.pl


Dzięki zwiększeniu pracy eksploatacyjnej możliwe będzie uruchomienie nowych połączeń na kilku liniach. Liczba pociągów zwiększy się m.in. w takich relacjach jak Katowice - Gliwice, Zawiercie - Częstochowa, Katowice - Lubliniec i Katowice - Oświęcim. Te dwie ostatnie linie od nowego rozkładu będą występować jako jedna (S8).

Od nowego rozkładu jazdy pociągi między Katowicami a Gliwicami będą kursować co 20-25 minut w godzinach od 6 do 8 i od 14 do 17, a następnie od godz. 17 do godz. 20 - co pół godziny. Pojawią się również dodatkowe pociągi przyspieszone po godzinie 14 z Katowic do Częstochowy i odwrotnie.

Pociągi będą jeździć częściej również na linii Sosnowiec Główny - Katowice - Tychy Lodowisko (S4). Takt trzydziestominutowy będzie zachowany na tej trasie do godz. 10, a po południu do godz. 20.

Kilka kursów przybędzie również na linii Katowice - Bielsko-Biała - Zwardoń (S5), przede wszystkim w dni wolne od pracy. W godzinach, gdy najwięcej turystów wybiera się w góry, pociągi będą kursować nie rzadziej niż co 60 minut. Pojawi się również nowe wieczorne połączenie z Żywca do Katowic, które umożliwi powrót z turystycznych wycieczek do stolicy województwa po godz. 21.

Jedną z największych zmian w nowym rozkładzie jazdy stanowi nowa relacja Katowice - Zakopane (S51). Do stolicy polskich Tatr będziemy kursować w okresach szczególnie atrakcyjnych turystycznie, np. w długie weekendy, ferie, wakacje czy Sylwester i święta Bożego Narodzenia.

Turystów ucieszy z pewnością także informacja, że Koleje Śląskie będą kontynuować współpracę z Kolejami Czeskimi. W nowym rozkładzie jazdy więcej pociągów do Bohumina zacznie kurs bezpośrednio z Katowic. Dzięki takiemu rozwiązaniu turyści z aglomeracji śląskiej unikną jednej przesiadki. Trwają również prace związane z wydłużeniem kursów obecnie dojeżdżających do Zwardonia, miałyby one w czasie wakacji kończyć bieg w słowackiej Czadcy.

W ubiegłym roku Koleje Śląskie z myślą o studentach wprowadziły bezpośrednie połączenia w relacji Cieszyn - Katowice. W nowym rozkładzie jazdy ich częstotliwość zostanie zwiększona. Pociągi mają stanowić dobrą alternatywę dla połączeń autobusowych, zwłaszcza pod kątem czasu przejazdu - dzięki temu, że będą to kursy przyspieszone, trasę z Cieszyna do Katowic będzie można pokonać w mniej niż 2 godziny. Łatwiej będzie się również podróżowało z większym gabarytowo bagażem, takim jak instrument muzyczny czy teczka rysunkowa.

Jak co roku, tak i tym razem do rocznego rozkładu jazdy będą wprowadzane tzw. korekty, które wynikają z prac modernizacyjnych prowadzonych przez zarządcę infrastruktury czyli Polskie Linie Kolejowe. Koleje Śląskie jako przewoźnik muszą się w tym względzie dostosować do zaplanowanych remontów. W rozkładzie jazdy 2017/2018 czeka nas 5 takich korekt.

Szczegółowe informacje o zmianach w rozkładzie jazdy można znaleźć również na stronie Kolei Śląskich.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.