czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 8 grudnia 2017
  • wyświetleń: 4795

[ZDJĘCIA] VI Powiatowy Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy

W siedzibie bielskiego Starostwa Powiatowego na początku grudnia rozstrzygnięto VI Powiatowy Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy.

VI Powiatowy Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy - 01.12.2017 · fot. Alina Macher / Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


W tym roku zakwalifikowało się 15 dwuosobowych drużyn uczniów i uczennic z 15 szkół mających w swoich strukturach klasy gimnazjalne.

Najpierw 15 listopada odbył się szkolny etap konkursu w trakcie którego 200 uczniów rozwiązywało test wiedzy teoretycznej, składający się z 20 pytań, a jego laureaci zakwalifikowali się do etapu powiatowego.

W Starostwie Powiatowym uczestników konkursu i ich opiekunów przywitały Katarzyna Adamiec członek zarządu Powiatu i Lucyna Majewska naczelnik Wydziału Zdrowia. Młodzi ratownicy wzięli udział w konkurencjach, podczas których mogli zaprezentować swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy według przygotowanych zadań praktycznych.

Zadania, które opracowała komisja w składzie: przewodnicząca - Bożena Korzeniewicz - starsza pielęgniarka, pełnomocnik dyrektora ds. zarządzania Jakością i Epidemiologii w Bielskim Pogotowiu Ratunkowym oraz członkowie: Helena Byrdy - Przybyła - przewodnicząca Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej Rady Powiatu, Jadwiga Borutko, Fidia Furtok i Jerzy Klimczok - ratownicy medyczni, polegały na udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanej osobie, która miała krwawiącą ranę lewego przedramienia oraz stłuczony/złamany palec w ręce prawej oraz na udzieleniu pomocy nieprzytomnej koleżance. Po wykonaniu tych zdań do etapu II przeszło 8 drużyn , które otrzymały największą ilość punktów.

W II etapie konkursu młodzież udzielała pomocy osobie, która zasłabła na przystanku i równocześnie jeden z członków drużyny wzywał pogotowie ratunkowe.

Do III etapu przeszły drużyny, które uzyskały największą ilość punktów za te dwa zadania. Z uwagi na fakt, że na trzecim miejscu zakwalifikowały się 2 drużyny, z równą ilością punktów, obie zostały dopuszczone do etapu III, który polegał na wykonaniu dwóch zadań: udzielenia pomocy starszej osobie chorej na astmę, która straciła przytomność i dodatkowo trzeba było opisać wykonane czynności wezwanemu zespołowi ratownictwa. II zadanie to był test wiedzy praktycznej, składający się z 5 pytań.

Po zapoznaniu się z ostateczną punktacją poszczególnych drużyn okazało się, że najwięcej punktów zdobyli : Patrycja Stebel i Julia Fajfer ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Czechowicach - Dziedzicach, II miejsce przypadło Sylwii Gibas i Paulinie Klęczar ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czańcu, a III Karolinie Kłos i Kacprowi Graboń z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Jasienicy.

Nagrody laureatom i uczestnikom tego trudnego i ważnego dla edukacji i profilaktyki zdrowotnej konkursu wręczali: członek Zarządu Powiatu Katarzyna Adamiec , przewodnicząca Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej Rady Powiatu Helena Byrdy - Przybyla i dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego Wojciech Waligóra.

Alina Macher, źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.