Wiadomości

  • 12 lutego 2018
  • wyświetleń: 3110

Obywatele Ukrainy z podrobionymi rumuńskimi dokumentami

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwoje obywateli Ukrainy, którzy posługiwali się podrobionymi rumuńskimi dowodami osobistymi.

Straż graniczna, cudzoziemcy
Podrobione dowody osobiste · fot. Straż Graniczna w Bielsku-Białej


Do zdarzenia doszło w ubiegły piątek w Czechowicach-Dziedzicach. Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej uzyskali informację, że do jednej z tamtejszych firm zgłosiło się dwoje obywateli Ukrainy, którzy chcieli podjąć pracę. Cudzoziemcy okazali ukraińskie paszporty z zamieszczonymi w nich litewskimi wizami, lecz pracownik firmy poinformował ich, że na podstawie tych dokumentów nie mogą zostać zatrudnieni.

W związku z tym obywatele Ukrainy przedstawili kolejne dokumenty, tym razem były to rumuńskie dowody osobiste. W dokumentach tych zamieszczone były zdjęcia cudzoziemców, lecz dowody wystawione były na inne dane osobowe. Po przybyciu do firmy funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzili analizę dokumentów i okazało się, że są one sfałszowane.

W wyniku dalszych czynności ustalono, iż obywatele Ukrainy podrobione dowody osobiste uzyskali w celu podjęcia pracy w Niemczech, gdzie udali się bezpośrednio po przekroczeniu polsko - ukraińskiej granicy. Tam jednak pracy nie znaleźli i postanowili poszukać jej w firmie w Czechowicach-Dziedzicach.

Cudzoziemcy usłyszeli zarzuty użycia jako autentycznych sfałszowanych dokumentów, przyznali się do zarzucanego im czynu i dobrowolnie poddali się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 2 lata. Jednocześnie Komendant Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej wydał decyzje zobowiązujące cudzoziemców do powrotu. Obywatele Ukrainy otrzymali również trzyletni zakaz wjazdu na terytorium Polski.

ab / czecho.pl

źródło: Straż Graniczna w Bielsku-Białej

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.