Wiadomości

  • 23 marca 2018
  • wyświetleń: 4365

[ZDJĘCIA] Goście z Niemiec w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2

Minął prawie rok od czasu, gdy dwudziestoosobowa grupa uczniów z naszej szkoły w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży wyjechała do Hiddenhausen (Niemcy). Był to, organizatorzy mają taką nadzieję, początek dłuższej współpracy.

Goście z Niemiec w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 · fot. zsp2.czechowice-dziedzice.pl


W dniach od 10 do 16 marca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 przebywało z rewizytą dziewiętnastu uczniów i uczennic wraz z dwoma nauczycielkami. Niedziela była czasem odpoczynku w polskich rodzinach. Była to okazja do zaprezentowania przez gospodarzy przysłowiowej polskiej gościnności. Rodzice polskich uczniów zorganizowali różnorakie atrakcje, a wśród nich - wycieczki do bliższych i dalszych miejscowości, takich jak Kraków, Zakopane, czy... Wrocław.

W poniedziałek goście z Niemiec zostali ciepło przywitani przez dyrekcję i uczniów szkoły,
a następnie przez Burmistrza Czechowic-Dziedzic, dla których to Hiddenhausen jest miastem partnerskim.

Jednym z głównych punktów kilkudniowego pobytu grupy niemieckiej była praca nad wspólnym projektem pn. "Odkrywamy regiony w Polsce i w Niemczech", którego celem było przybliżenie i prezentacja ciekawych miejsc w obu krajach.

Goście z Niemiec w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2
Goście z Niemiec w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 · fot. zsp2.czechowice-dziedzice.pl


Program wizyty zakładał również, wspólne z polską grupą uczniów, zwiedzanie Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Kopalni Soli
w Wieliczce oraz zabytków Krakowa. Nie zabrakło też spaceru po Bielsku-Białej połączonego
z rekreacją i zabawą w parku trampolin GOJUMP.

W czwartkowe popołudnie odbyło się spotkanie rodziców i uczniów biorących udział w wymianie, którego celem było nieformalne podsumowanie wizyty. Przy wspólnym stole, w przyjaznej atmosferze szybko upłynął czas spędzony na rozmowach i wspomnieniach. Podobnie szybko upłynęło sześć dni i nastał piątkowy poranek - czas pożegnania. Należy mieć nadzieję, że uczniowie biorący udział w wymianie będą utrzymywać i pielęgnować kontakty, co przyczyni się także do pogłębiania znajomości języków obcych.

- Wszyscy chwalili polska gościnność i wspólne spotkania w gronie rodziny. Wielu z uczniów zaplanowało już wspólne spotkania podczas letnich wakacji - to słowa jednej z opiekunek grupy młodzieży niemieckiej - pani Krystyny Sewruk, wypowiedziane po pierwszej wymianie wrażeń tuż po wyjeździe z Polski.

Fakt, że doszło do wymiany oraz, że przybrała ona formę, która bardzo przypadła do gustu naszym gościom, to zasługa instytucji i osób, które udzieliły pomocy i wsparcia materialnego, za co składamy serdeczne wyrazy wdzięczności. Podziękowania kierujemy do Burmistrza - pana Mariana Błachuta oraz Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach, Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, Piekarni Rogalik H. Kamińska, Radzie Rodziców Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2.

Szczególnie zaś pragniemy podziękować Rodzinom naszych uczniów, które przez tydzień gościły
w swych domach oraz zapewniły troskliwą opieką młodym gościom zza zachodniej granicy.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.