Wiadomości

  • 24 marca 2018
  • 26 marca 2018
  • wyświetleń: 10682

Niewidomy czechowiczanin gra na klawiszach zespołu Audio Cases

Marek Cieślar z Czechowic-Dziedzic, uzdolniony muzyk, od 10. roku życia jest osobą niewidomą. Kalectwo nie przeszkadzało mu jednak w tworzeniu muzyki, więc kiedy cztery lata temu znajomy zaproponował założenie zespołu Pan Marek chętnie na to przystał.- To jakieś rodzinne fatum. Tata stracił wzrok na skutek zerwania nerwu wzrokowego, jego brat na skutek cukrzycy, gdy zaczęły mu pękać naczynia krwionośne, a u mnie nastąpiło odwarstwienie siatkówek - najprawdopodobniej po jakimś urazie - mówi Marek Cieślar.

Kalectwo nie przeszkadzało mu jednak w tworzeniu muzyki, więc kiedy cztery lata temu znajomy zaproponował założenie zespołu Pan Marek chętnie na to przystał. Po zmianach składu i nazwy od dwóch lat funkcjonuje zespół Audio Cases, w którego skład wchodzą (w większości czechowiczanie):
  • Marek Cieślar - instrumenty klawiszowe (Czechowice-Dz.),
  • Paweł Kaśków - gitara (Pszczyna),
  • Andrzej Jano - gitara (Czechowice-Dz.),
  • Tomasz Harazin - gitara basowa (Czechowice-Dz.),
  • Marcin Walaszek - perkusja (Czechowice-Dz.),
  • Kinga Polak - wokal (Wilkowice)
.

Nazwa zespołu jest zbieżna z nazwą czechowickiej firmy Michała Adamaszka. Czechowiczanin przyjął muzyków pod swój dach, gdyż mogą się u niego spotykać na próbach. Dwa lata temu zaczęli poważnie myśleć o koncertach czy nagraniach.

marek cieślar
Marek Cieślar · fot. FB Audio Cases


- Nie było to tak, że się zeszliśmy i idziemy grać. Pierwszy poważny koncert zagraliśmy na targach nowoczesnej techniki "Feniksy 2015" w Kaniowie. Drugi - na bielskim "Air Show", kolejno Dni Czechowic-Dziedzic 2016, koncerty w 2017: na zjeździe motocyklowym w Inwałdzie, Air Show w Bielsku-Białej, Rodzinnym Pikniku Rowerowym w Czechowicach-Dziedzicach - mówi Marek Cieślar.

Zespół składa się z osób "dojrzałych" - muzyków, dla których granie to pasja, niekoniecznie sposób na zarobkowanie, dlatego połączeni przyjaźnią i wspólną ideą przystąpili do kolejnego projektu stworzonego przez Pana Marka. Stworzyli Stowarzyszenie Widzę Inaczej działające od ubiegłego roku na rzecz osób z dysfunkcją wzroku.

W ubiegłym roku zaczęli koncertować i przy okazji zbierać fundusze na cele statutowe Stowarzyszenia. (Całe dochody z koncertów również są przekazywane na rzecz Stowarzyszenia). Potrzeby osób z dysfunkcją wzroku są różne i jest ich mnóstwo - od wizyty u okulisty do zakupu psa przewodnika. Pan Marek również chciałby aktywizować niewidomych, np. jednym z bieżących celów jest zakup rowerów-tandemów, które Stowarzyszenie bezpłatnie udostępniałoby chętnym - tylko na takim rowerze może jeździć osoba z dysfunkcja wzroku, z towarzyszeniem widzącej.

- Miasto znane niegdyś z produkcji rowerów słynęłoby teraz tandemami, na których poruszaliby się ci, którzy pozamykani są zwykle w czterech ścianach. Skoro w Polsce jest milion osób niewidomych i niedowidzących, to proporcjonalnie w gminie Czechowice-Dziedzice powinno ich być 1200! Czy widać ich na ulicach? Raczej nie. Jest u nas sporo ścieżek rowerowych i niewidomych, którzy by chętnie skorzystali z tego pomysłu. Po ubiegłorocznych koncertach udało się uzbierać część potrzebnej kwoty - dodaje Marek Cieślar.

Równocześnie członkowie zespołu Audio Cases ze środków własnych w ubiegłym roku nagrali i wydali debiutancką płytę "Skazana", ze sprzedaży której dochód jest przekazywany na cele statutowe Stowarzyszenia Widzę Inaczej.

Dzięki wsparciu bielskiej nakręcimy.pl powstał teledysk do tytułowego utworu, który - mamy nadzieję - przybliży miłośnikom muzyki sylwetkę zespołu Audio Cases, a przede wszystkim zachęci do wspierania działań Stowarzyszenia.

Skład Stowarzyszenia Widzę Inaczej: Dagmara Tomiczek (prezes), Paweł Kaśków (wiceprezes), Marek Cieślar (skarbnik), Andrzej Jano, Aleksandra Jano, Tomasz Harazin, Kinga Polak.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.