czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 13 lipca 2018
  • wyświetleń: 2147

Nowa książka o bobolikach z kolekcji Jerzego Gizy

Ukazała się nowa książka, przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, o bobolikach p. Jerzego Gizy.

Reklama

Boboliki, książka
Boboliki, czyli pamiątki po św. Andrzeju Boboli. W 80 rocznicę przywiezienia relikwii świętego do Polski.


Dziś na świecie zbiera się i kolekcjonuje wszystko, od "cudów" przyrody i natury po wytwory ludzkich rąk i jego myśli. Miliony muzeów, galerii, skansenów, kościelnych, przemysłowych, wojskowych, państwowych i prywatnych, oferuje możliwość obejrzenia niesamowitych kolekcji.

Są także muzea wyjątkowe, nietuzinkowe, które powstają powoli, po cichu, ale z ogromną żarliwością i pasją jego twórców. Do takich, należy kolekcja, stworzona i zgromadzona przez p. Jerzego Gizę, a poświęcona św. Andrzejowi Boboli.

Świętym zainteresował się pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku, kiedy pojawiła się propozycja, aby właśnie on został patronem Czechowic-Dziedzic.

"... okazało się wtedy że ciekawych śladów i pamiątek związanych ze świętym Andrzejem Bobolą jest sporo"- wspominał Jerzy Giza, na łamach "Gościa Niedzielnego".

Wtedy zaczęła się jego wielka życiowa przygoda - zbieranie "bobolanów", "bobolików", zwłaszcza tych, które związane są z Czechowicami i Dziedzicami.

Kolekcjoner rozpoczął swoją przygodę ze świętym od zapoznania się z literaturą o nim oraz od rozmów z żyjącymi świadkami wydarzenia, z 11 czerwca 1938 roku, kiedy to przywieziono jego relikwii do Polski. Tak go to wciągnęło, że do dziś zgromadził ponad 700 eksponatów.

Kolekcja poświęcona świętemu, jest klasycznym "muzeum domowym", a mieści się w domu p. Jerzego. Jest to zapewne jedyne tego typu , prywatne, muzeum na świecie.

Do najcenniejszych eksponatów kolekcji należą: stare obrazki z relikwiami świętego (opatrzone stemplami Towarzystwa Jezusowego), stare pocztówki (np. zbiór 16 rycin kardynała Augustusa Bea, z 1938r.), srebrne medale, numizmaty, obrazy, medaliki z 1938r., które były "wybite" z okazji powrotu relikwii świętego do Polski (znalezione na terenie czechowickiego klasztoru OO Jezuitów, podczas prac remontowych), rzeźby, prace plastyczne autorstwa uczniów czechowickich szkół z konkursu na wiedzę o patronie miasta , z 1999r. (wykonane przy użyciu różnorodnych materiałów i technik, w tym origami).

O wszystkim tym oraz o wielu innych ciekawostkach związanych ze świętym Andrzejem Bobolą oraz o unikalnej kolekcji, możecie Państwo przeczytać w publikacji, autorstwa Tomasza Rotha "Boboliki z kolekcji Jerzego Gizy" która właśnie ukazała się staraniem Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic.
Ze wstępu książki.

Książka jest dostępna w siedzibie Towarzystwa Czechowic-Dziedzic (ul. Niepodległości 42) oraz w księgarni na Lesisku w cenie 25,00zł.

(jac.)

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.