czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 17 lipca 2018
  • 18 lipca 2018
  • wyświetleń: 7722

Radni przeciw obniżce pensji burmistrza Mariana Błachuta

Na lipcowej sesji Rady Miejskiej radni pochylili się nad projektem uchwały obniżającej pensję Mariana Błachuta. Większość radnych była przeciw uchwale zmniejszającej wynagrodzenie burmistrza Czechowic-Dziedzic.

Reklama

błachut, kołoczek, mrowiec
Burmistrz Marian Błachut wraz ze swoimi zastępcami · fot. czecho.pl


Przypominamy, że 19 maja w życie weszło nowe rozporządzenie Rady Manistów w sprawie wynagrodzenia pracowników samorządowych, które od 1 lipca 2018 roku wprowadziło nowe zasady wynagradzania dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W obowiązujących obecnie nowych tabelach maksymalne stawki wynagrodzeń zasadniczych zostały obniżone o 1200 złotych.

- Niezbędne jest dostosowanie wynagrodzenia burmistrza do wymienionego rozporządzenia - czytamy w projekcie uchwały, który na wniosek burmistrza Mariana Błachuta przygotował Marek Gazda, sekretarz miasta.

Proponowane przez sekretarza stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego dla burmistrza łącznie wyniosłyby 10 572 zł brutto. Dotychczas Marian Błachut zarabiał miesięcznie 12 480 zł brutto.

Wprowadzony bezpośrednio przed sesją projekt uchwały nie został przyjęty, bowiem 13 radnych zagłosowało "przeciw". 7 radnych było "za", a jeden radny wstrzymał się od głosu.

Po głosowaniu na szybko wprowadzono do porządku obrad kolejny w tym temacie projekt uchwały. Tym razem radni podjęli uchwałę popierającą stanowisko strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego do prezydenta Andrzeja Dudy o skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z Konstytucją, Europejską Kartą Samorządu Lokalnego, ustawą o pracownikach samorządowych oraz ustawą o KWRSiT rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Sekretarz miasta nie ukrywa, że najbliższa pensja burmistrza i tak zostanie wypłacona w wysokości, która była zaproponowana w projekcie uchwały. - Sytuacja jest dziwna i skomplikowana, ponieważ jeżeli pensja byłaby wypłacana po staremu, to najprawdopodobniej byłyby problemy po kontroli RIO. Wypłacenie pensji według starych kryteriów nie byłoby zgodne z prawem wobec wprowadzonych od 1 lipca tabel. Na pewno w najbliższych dniach będziemy musieli to rozstrzygnąć, bo trzeba będzie zacząć liczyć wypłatę - skomentował Marek Gazda.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.