czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 27 lipca 2018
  • wyświetleń: 5515

Poprawi się bezpieczeństwo na przejściu przez drogę krajową nr 1

Na czerwcowej sesji Rady Miejskiej wiceprzewodniczący Bartłomiej Fajfer zwrócił się do burmistrza Mariana Błachuta z wnioskiem ws. poprawienia bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych w rejonie skrzyżowania ulicy Mazańcowickiej z drogą krajową nr 1.

Reklama

Mazańcowicka,DK-1,Skrzyżowanie,światła,przejście
Skrzyżowanie DK-1 z ulicą Mazańcowicką w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Bartłomiej Fajfer poinformował, że o interwencję w sprawie poprawy bezpieczeństwa zwrócili się do niego mieszkańcy Osiedla Górne.

- Część mieszkańców obawia się o bezpieczeństwo dzieci, które przechodzą przez bardzo ruchliwą drogę krajową do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ulicy Chłopskiej. W ostatnim czasie na odcinku drogi pomiędzy ulicą hrabiego Kotulińskiego, ulicą Mazańcowicką i ulicą Kopernika doszło do bardzo niebezpiecznych wypadków, w których ponieśli śmierć lub doznali poważnych uszkodzeń ciała mieszkańcy Osiedla Górne - poinformował radny.

Bartłomiej Fajfer zwrócił się do burmistrza z prośbą o podjęcie we współpracy z GDDKiA działań w zakresie rozważenia, czy w obrębie DK1 (skrzyżowanie z ulicą Mazańcowicką) nie zlokalizować kładki czy też tunelu mającego na celu zabezpieczenie bezpiecznego przejścia pieszych przez drogę krajową.

dk1
Przejście dla pieszych przez DK-1 w rejonie ulicy Kopernika · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


W odpowiedzi na wniosek radnego, burmistrz poinformował, że już w latach ubiegłych kierowane były pisma w sprawie wykonania bezkolizyjnego przejścia dla pieszych. - W odpowiedzi nie otrzymaliśmy zapewnienia rozwiązania tegoż problemu. Mając na uwadze jak ważna jest to kwestia dla mieszkańców tej części miasta zwrócę się ponownie do GDDKiA Oddział w Katowicach z prośbą o podjęcie działań mających na celu rozwiązanie problemu bezpieczeństwa pieszych na przejściach usytuowanych w ciągu drogi krajowej na terenie gminy Czechowice-Dziedzice - zaznaczył Marian Błachut.

Burmistrz dodał także, że jeszcze w tym roku poprawi się bezpieczeństwo na przejściu dla pieszych w rejonie skrzyżowania z ulicą Kopernika. Gmina w końcu dostała zielone światło od GDDKiA na doświetlenie przejścia. Efekt ma być podobny jak na przejściu przez DK-1 w rejonie ulicy Królewskiej w Bielsku-Białej. Koszt wykonania projektu wraz z budową oświetlenia wyniesie 37,5 tys. złotych.

Być może w tym miejscu zostanie wprowadzone ograniczenie prędkości do 50 km/h. Decyzja w tej sprawie nie należy już do gminy, tylko do GDDKiA i policji.

- Zawarta została na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie doświetlenia istniejącego przejścia dla pieszych na drodze krajowej w rejonie skrzyżowania z ul. Kopernika. Aktualnie trwają prace projektowe w uzgodnieniu z zarządcą drogi krajowej i drogi powiatowej oraz Tauron-Dystrybucja S.A. Zakończenie budowy doświetlenia przejścia planowane jest na koniec listopada br. - poinformował burmistrz

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.