Wiadomości

  • 22 sierpnia 2018
  • 23 sierpnia 2018
  • wyświetleń: 13866

[WIDEO, ZDJĘCIA] Odbudowano pomnik, który zburzyli Niemcy

Po 79 latach w Czechowicach-Dziedzicach został odbudowany wzniesiony w 1924 roku Pomnik Wolności. Blisko 7-metrowy obelisk zostanie oficjalnie odsłonięty w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości.

Pomnik Wolności w Czechowicach-Dziedzicach - 22.08.2018 · fot. czecho.pl


Pomnik powstał na nowym placu miejskim u zbiegu ulic Niepodległości i Adama Mickiewicza. Sam plac ma być gotowy do 11 października. Pomnik odtworzyła Pracownia Rzeźby FORMA Karol Badyna z Krakowa.

Od frontu na obelisku umieszczono te same elementy, które pomnik posiadał przed zburzeniem, czyli medalion z popiersiem Józefa Piłsudskiego, godło Polski oraz napis: "Nie damy ziemi skąd nasz ród" z dopiskiem 1918 - 2018. Z tyłu obelisku znajduje się herb Czechowic-Dziedzic oraz napis "Pro Memoria. Mieszkańcy Czechowic-Dziedzic w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. A.D. 2018". Na plincie zostaną jeszcze zamontowane dwie alegoryczne figury legionisty i górnika-powstańca.

Pomnik Wolności w Czechowicach-Dziedzicach - 22.08.2018
Pomnik Wolności w Czechowicach-Dziedzicach - 22.08.2018 · fot. czecho.pl


Pierwotny Pomnik Wolności ufundowany został przez społeczeństwo gminy Czechowice-Dziedzice w 10-lecie wymarszu ochotniczego do Legionów pod komendą A. Janika w obronie granic Rzeczypospolitej pod wodzą Marszałka Józefa Piłsudskiego w roku 1914. Pomnik usytuowany był vis-a-vis dworca PKP, miejsce to ówcześnie służyło społeczeństwu do zgromadzeń publicznych.

Plac Wolności był w dwudziestoleciu międzywojennym miejscem wielu ważnych patriotycznych uroczystości. Tutaj obchodzono rocznice Konstytucji 3 Maja, Święto Niepodległości 11 Listopada oraz rocznice legionowe. Te ostatnie były bardzo ważne dla mieszkańców naszego miasta, wszak 40 ochotników już 25 sierpnia 1914 roku wyruszyło z Dziedzic i Czechowic do Legionów Piłsudskiego.

pomnik wolności
Pomnik Wolności. Źródła: materiały Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic (broszura z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę) oraz "Czechowice-Dziedzice. Przewodnik po mieście i sołectwach" Cz-Dz 2009.


Gmina Czechowice-Dziedzice przeznaczyła na odbudowę pomnika 419 tys. złotych.

Loading...

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.