czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 29 listopada 2006
  • wyświetleń: 712

1 grudnia - przeciw AIDS

Reklama

AIDS – kilkadziesiąt milionów ludzi na całym świecie usłyszało ten śmiertelny wyrok, w tym wiele tysięcy osób w Polsce. Wszyscy z nich dowiedzieli się, że jest zakażonych wirusem HIV. AIDS jest paskudną chorobą, która prowadzi do całkowitego wyniszczenia komórek odpornościowych u człowieka. Nagle zarażony wirusem staje się bardziej wrażliwy na wszelkie otaczające go drobnoustroje: bakterie, wirusy, pierwotniaki i grzyby.

Od 1988 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia corocznie 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. W tym dniu w wielu miastach świata, także Polski, odbywają się konferencje, spotkania, happeningi, akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki. Honorowy patronat nad kampanią objęli: Minister Zdrowia, Minister Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektor Sanitarny. Edukacja społeczna, która zostaje z tej okazji podejmowana ma na celu zminimalizować ryzyko zakażeń i ograniczyć rozprzestrzenianie się HIV/AIDS.

Wirus HIV jest przenoszony najczęściej poprzez kontakty seksualne i transfuzję krwi, zakażenie może nastąpić również z matki na dziecko podczas porodu, w trakcie ciąży lub po porodzie podczas karmienia piersią.

Dotychczas nie wynaleziono żadnego leku ani metody leczenia, która mogłaby wyeliminować wirusa HIV z organizmu człowieka. Nadal HIV prowadzi do AIDS, która jest chorobą śmiertelną.

Symbolem solidarności z zakażonymi HIV i chorymi na AIDS jest czerwona wstążka.

Oskar / pless.pl

----------------------------------------------------

W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bielsku-Białej przy ul. Broniewskiego 21 możliwe jest wykonanie testu w kierunku wirusa HIV (także anonimowo). Wykonanie testu polega na pobraniu krwi z żyły i dwukrotnym zbadani jej testem ELISA. Badanie jest odpłatne, jego koszt to: 48 zł.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.