Wiadomości

  • 21 października 2018
  • 22 października 2018
  • wyświetleń: 31974

Wybory samorządowe: frekwencja w gminie wyższa niż krajowa

Od godziny 7.00 do 21.00 uprawnieni mieszkańcy gminy Czechowice-Dziedzice mogli głosować w wyborach samorządowych. Na terenie gminy znajdowały się 23 obwodowe komisje wyborcze. Według danych Państwowej Komisji Wyborczej w naszej gminie uprawnionych do głosowania jest 34 945 osób.

AKTUALIZACJA - 22.10.2018, godz. 10.50

Poznaliśmy właśnie frekwencję końcową wyborów samorządowych. Do urn w całym kraju poszło 54,76% osób uprawnionych do głosowania. W województwie śląskim frekwencja ta była jednak niższa i wyniosła 52,09%. Natomiast w gminie Czechowice-Dziedzice w wyborach wzięło udział 55,51% osób uprawnionych.

AKTUALIZACJA (godz. 21.03):

Czekamy na wyniki z gminy Czechowice-Dziedzice, tymczasem w kraju według sondażu wyborczego zrealizowanego przez IPSOS w wyborach do sejmików wygrywa Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskało 32,3% głosów.

Wyniki sondażowe w skali kraju:
PIS - 32,3%
Koalicja Obywatelska - 24,7%
PSL - 16,6%
Bezpartyjni - 6,3%
Kukiz'15 - 6,3%
SLD Lewica Razem - 5,7%
Wolność 1,5%
Razem 1,4%
Ruch Narodowy - 1,2%
Zieloni - 1%

Prognozowana frekwencja w skali kraju wyniosła 51,3% - jest to najwyższa frekwencja w historii wyborów samorządowych.

AKTUALIZACJA (godz. 18.35):

Znamy już kolejną frekwencję. Na godzinę 17.30 swój głos w Polsce oddało 41,65% uprawnionych osób. W gminie Czechowice-Dziedzice w wyborach wzięło udział 42,46% uprawnionych do głosowania.

AKTUALIZACJA:

Frekwencja w skali całego kraju na godz. 12.00 wyniosła 15,62%, zaś w województwie śląskim - 14,32% - podała Państwowa Komisja Wyborcza na zwołanej o godz. 13.30 konferencji. Z kolei w naszej gminie do urn udało się 16,56% uprawnionych do głosowania.

Trwają wybory samorządowe. Dziś wybieramy burmistr
Trwają wybory samorządowe. Dziś wybieramy burmistrza i radnych · fot. czecho.pl


W niedzielę, 21 października wybieraliśmy burmistrza Czechowic-Dziedzic, radnych miejskich i powiatowych oraz reprezentantów naszego regionu w sejmiku wojewódzkim. Wierzymy, że frekwencja wyborcza w naszej gminie będzie lepsza, niż cztery lata temu. Wówczas do urn poszło 45.27% uprawnionych do głosowania.

Bardzo sprawnym i ułatwiającym poszukiwanie właściwej dla swojego miejsca zamieszkania obwodowej komisji wyborczej jest wyszukiwarka na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Informacje o tym, gdzie można oddać głos podajemy również na naszym portalu: "Zobacz, gdzie możesz oddać głos w wyborach samorządowych".

Z kolei najważniejsze informacje dotyczące tego jak będzie przebiegać głosowanie, co koniecznie trzeba zabrać ze sobą, a także czym będą różniły się karty do głosowania możecie znaleźć w artykule: Wybory samorządowe: jak głosować, aby nasz głos był ważny?

Przypominamy, że do godziny 21.00 - czyli do zakończenia głosowania - trwa cisza wyborcza. Zakaz agitacji obowiązuje również na portalach internetowych. W związku z tym wszystkie komentarze czytelników portalu czecho.pl przed publikacją są weryfikowane przez moderatora.

BM / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.