czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 4 grudnia 2006
  • wyświetleń: 1390

4 grudnia - Barbórka

Reklama

W związku z Barbórką, tradycyjnym świętem górniczym, życzymy wszystkim Górnikom wiele zdrowia, szczęścia, pomyślności, a także ciepła rodzinnego domu. Niech św. Barbara czuwa nad Waszym bezpieczeństwem.

Redakcja czecho.pl

----------------------------------------------------

Czwarty dzień grudnia to jedna z najbardziej symbolicznych dat na Górnym Śląsku. Na ten dzień przypadają imieniny Barbary, patronki wszystkich górników. W regionie, w którym przez dziesiątki lat wiodącą rolę odgrywał przemysł wydobywczy, dzień ten zawsze był obchodzony niezwykle uroczyście.

Popularna „Barbórka” jest cyklicznym świętem, podczas którego górnicy spotykają się ze sobą, wspólnie bawią. W tym dniu organizowane są liczne msze święte dla górników, przemarsze i parady solenizantów, zwłaszcza popularne są występy orkiestr górniczych. W godzinach wieczornych odbywają się karczmy piwne. 4 grudnia jest w górnictwie dniem wolnym od pracy.

Niestety w tym roku Barbórka odbywa się w cieniu tragedii, która wydarzyła się w kopalni „Halemba” w Rudzie Śląskiej. W związku z wypadkiem, który miał tam miejsce, odwołano większość uroczystości oraz niemal wszystkie zabawy biesiadne.

OP / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.