czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 2 listopada 2018
  • 5 listopada 2018
  • wyświetleń: 6986

Przed wejściem na cmentarz żydowski pojawiła się tablica

Ponad 100 lat temu miał miejsce pierwszy pochówek na cmentarzu żydowskim w Czechowicach-Dziedzicach. W ostatnim czasie miejsce to, ukryte wśród drzew i krzewów przy ul. Szkolnej, zostało oznakowane.

Tablica informacyjna przed wejściem na cmentarz żydowski · fot. Joanna Szuster


Pieniądze na wykonanie tablicy pochodzą z grantu otrzymanego przez Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic od Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, natomiast eleganckie kute obramienie ufundował prywatny darczyńca.

Tablica informacyjna przed wejściem na cmentarz żydowski
Tablica informacyjna przed wejściem na cmentarz żydowski · fot. Joanna Szuster


Uroczyste otwarcie cmentarza, który ma powierzchnię 0,4 ha, nastąpiło 17 stycznia 1915 roku. Od tego momentu pochowano na nim zaledwie około 50 osób. Co ciekawe, jest to też jedna z kilku żydowskich nekropolii na Śląsku cieszyńskim, która po zakończeniu II wojny światowej nadal pełniła funkcję grzebalną.

Cmentarz w okresie powojennym pozostawał w dobrym stanie, do 1994 roku istniał także dom przedpogrzebowy. Spustoszenie i liczne dewastacje miały miejsce po 1991 roku, kiedy to zmarł Karol Szarek (Adolf Schreiber), ostatnia osoba, która znalazła tu wieczny spoczynek.

BM / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.