czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 14 listopada 2018
  • wyświetleń: 16465

Foto-dnia: niecodzienne zjawisko na czechowickim niebie

W poniedziałek przed godziną 11.00 na czechowickim niebie mogliśmy zaobserwować bardzo rzadkie zjawisko, tzw. cavum, czyli chmurę w chmurze. Na zdjęciach ten wyjątkowy moment uwieczniła nasza czytelniczka.

Cavum
Niecodzienne zjawisko na niebie. Fotografię wykonany w Ligocie. · fot. Agnieszka Zmiertka


- Cavum to dosłownie chmura w chmurze, wcześniej potocznie nazywana dziurkaczem. Dziura ma kolisty lub owalny kształt, w zależności od kąta obserwacji - cytuje Wikipedię autorka zdjęcia, potwierdzając swoje obserwacje.

Niecodzienne zjawisko na niebie
Niecodzienne zjawisko na niebie. · fot. T.K


Dalej dowiadujemy się, że do zjawiska dochodzi, gdy obłoki są silnie wychłodzone, a temperatura w nich przekracza minus 30 stopni, a przy tym kropelki wody nie mogą zamarzać. Proces ten nazywamy przechłodzeniem cieczy. Dochodzi do niego, gdy w atmosferze nie ma gwałtownych ruchów powietrza i jest ono czyste, nie ma więc też drobin, choćby kurzu, na których kropelki mogłyby osiąść i zamarznąć.

Cavum
Niecodzienne zjawisko na niebie. Fotografię wykonany w Ligocie. · fot. Agnieszka Zmiertka


Taki spokój może zostać przerwany przez samolot pozostawiający za sobą spaliny. Wówczas wchodzą one w kontakt z przechłodzonymi kroplami wody, które natychmiast zamarzają tworząc kryształki lodu. Te pod wpływem ciężaru zaczynają opadać, ale nie docierają do powierzchni ziemi, ponieważ przy wysokiej temperaturze wyparowują. Tworzą one charakterystyczne koliste lub eliptyczne dziury najczęściej w chmurach Altocumulus lub Cirrocumulus, a wewnątrz tych dziur rodzi się chmura Cirrus.

Poniedziałek przed połódniem
Niecodzienne zjawisko na niebie. · fot. czytelnik Marek


Zrobiłeś inne, ciekawe zdjęcie? Prześlij je do redakcji za pomocą formularza wyślij info. Najlepsze zdjęcia opublikujemy na łamach portalu czecho.pl.

aka / czecho.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.