czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

 • 7 grudnia 2018
 • wyświetleń: 3440

Obchody 100-lecia powstania Polskiej Marynarki Wojennej

W ramach obchodów 100-lecia Niepodległej społeczność modelarska, marynistyczna i uczniowska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 im. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach postanowiła uczcić tę wyjątkową rocznicę, przygotowując wystawę poświęconą tym wydarzeniom.

Reklama

Obchody 100-lecia powstania Polskiej Marynarki Wojennej w Czechowicach-Dziedzicach - 2018 · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Celem było przypomnienie związków naszego miasta i regionu z morzem i polska flotą, m.in. wynalazek naszych inżynierów z Walcowni Metali w Dziedzicach stopu na bazie aluminium zwanego "alupolonem", który to został użyty do budowy uzbrojonego kutra rzecznego KU-30, lub produkcja smarów i paliw w Vacuum Oil Company dla okrętów podwodnych, a także uświadomienie roli naszej floty wojennej w budowie i obronie naszej niepodległej ojczyzny.

- Jednocześnie chcieliśmy przypomnieć uroki jakże trudnej marynarskiej służby, uwidocznić niepowtarzalność groźnej elegancji okrętów bojowych, ich architektury, smukłości i ukrytej mocy. Chcieliśmy pokazać też drogę, jaką młodzi ludzie powinni podążać, aby osiągnąć marynarskie szlify i opanować kunszt morskiego rzemiosła - mówią organizatorzy.

Działania obejmowały:
 • konkurs historyczny dotyczący stu lat funkcjonowania polskiej floty wojennej (ponieważ w programach nauczania nie ma zbyt wielu informacji o naszej marynarce, przygotowano krótki rys historyczny obejmujący te wydarzenia, który rozesłano do wszystkich szkół naszej gminy)
 • konkurs plastyczny, pozwalający wypowiedzieć się drzemiącej w nas morskiej duszy. Wszyscy chętni artyści mogli w dowolny sposób wyrazić swoje emocje związane z tą rocznicą
 • prezentację historii naszego morskiego rodzaju sił zbrojnych, na 24 planszach przygotowanych przez Akademię Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
 • przedstawienie dorobku i zbiorów Ligi Morskiej i Rzecznej - okręg Bielsko-Biała, która także obchodzi swoje stulecie funkcjonowania i prężnej pracy wychowawczej z młodzieżą chcącą kształcić się w działaniach wodniackich, społecznych, patriotycznych, a ponadto poznawać smak przygody podczas kształcenia niezłomności i męstwa charakteru. Był to dobry czas dla przypomnienia wkładu LMiR w budowę polskiej floty w dwudziestoleciu międzywojennym: działalność w ramach Funduszu Morskiego, zbieranie składek na okręt podwodny ORP "Orzeł" (który powstał także ze Sładek mieszkańców naszego regionu)
 • wystawę modelarską, na której można było praktycznie i naocznie przekonać się o harmonijnych liniach kadłuba, elegancji architektury pomostów bojowych i potędze naszych okrętów, tak floty pełnomorskiej jak i flotylli śródlądowych - wiślanej i pińskiej. A ponieważ w tym roku obchodzimy także stulecie polskiego lotnictwa wojskowego i broni pancernej, nie mogło zabraknąć także modeli prezentujący te rodzaje sił zbrojnych.


- Poprzez wystawę chcieliśmy też zachęcić młodych adeptów modelarstwo do zainteresowania się tym właśnie sposobem spędzania wolnego czasu, kształtowania charakteru, cierpliwości , precyzji, zdobywania umiejętności manualnych, kształtowania wizualizacji przestrzennej i zdobywania wiedzy historycznej - mówią inicjatorzy. - Nasze wystawy odwiedzili uczniowie szkoły, goście, oraz wszyscy chętni mieszkańcy. Dzięki plakatom i ogłoszeniom w mediach elektronicznych wystawę odwiedzili nas także dawni marynarze, m.in. osoba służąca w latach 80. jako nurek klasyczny na kutrze ratowniczym R-33 w Dywizjonie Okrętów Ratowniczych w Gdyni, wspominając ciekawe historie z czasów służby - dodają.

Patronat nad konkursem i wystawą objęli:
 • Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut
 • Prezes Czechowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej Jacek Gąsiorowski
 • Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni Kontradmirał Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Ryszard Szubrycht
 • Prezes Okręgu Bielskiego Ligi Morskiej i Rzecznej Edward Szpoczek
 • Prezes Towarzystwa przyjaciół Czechowic-Dziedzic Jacek Cwetle
r

Dawne tradycje modelarskie naszego regionu przypomniał Pan Adam Cieślik, nasz nestor modelarstwa lotniczego, projektant i konstruktor wielu znakomitych konstrukcji, wychowawca wielu pokoleń modelarzy.

Dziękujemy modelarzom z naszej gminy, bez których, wizualizacja sprzętu bojowego polskiej floty nie byłaby możliwa, a byli to Panowie: Marcin Bierski, Szymon Cieślik, Robert Pietrzyk, Rafał Tarmas, oraz Leszek Góra z Klubu Modeli Kartonowych "Modelik" z Bielska-Białej. Swoje prace wystawili też uczniowie szkół z naszej gminy.

Pragnę bardzo gorąco podziękować opiekunom uczniów, którzy wzięli udział w konkursach, tak historycznym, jak i plastycznym za zmotywowanie, rozbudzenie pasji i opiekę nad wychowankami.

Oczywiście nie zapominamy o naszych dzieciach i młodzieży, uczniach szkół podstawowych, i ponadpodstawowych, bez których aktywności i zapału nasze działania byłyby daremne i pozbawione sensu.

Wyniki rywalizacji, ocenianej przez jury w składzie: Panie Bożena Łukaszek, Marcela Cygoń, Krystyna Pięta, Dorota Sikora i Pan Stanisław Gola, przedstawiają się następująco:

W konkursie historycznym "100 lat Polskiej Marynarki wojennej"

W kategorii szkół podstawowych pierwsze pięć miejsc zajęli:

1 miejsce - Hubert Kominek ZS-P nr 2 (pod opieką P. Marii Dziuli), który uzyskał 100% możliwych punktów odpowiadając pisemnie na wszystkie zadania!

2 miejsce - Filip Błasiak SP nr 2 (pod opieką Bożeny Łukaszek)

3 miejsce - Samuel Guzy SP nr 2 (pod opieką Bożeny Łukaszek)

4 miejsce - Kamil Kopeć SP nr 2 (pod opieką Bożeny Łukaszek)

5 miejsce - Oliwier Soszka SP w Bronowie (pod opieką Krystyny Pięty)

Ponadto przyznano wyróżnienia dla uczniów, którzy osiągnęli także wysokie wyniki. Przyznano je:

Katarzynie Golec z SP nr 2 (pod opieką Stefanii Jachnik)

Nikodemowi Borgieł z SP w Koszarawie-Bystrej (pod opieką Andrzeja Borgieł)

Mai Koprzywie z ZS-P nr2 (pod opieką Marii Dziuli)

Danielowi Tomaszek z ZS-P nr2 (pod opieką Stanisława Goli)

Kamilowi Distel z SP w Zabrzegu (pod opieką Roberta Pietrzyka)

W kategorii szkół ponadpodstawowych

1 miejsce Paweł Kędzior z ZSTiL im S. Staszica (pod opieką Małgorzaty Nikiel)

2 miejsce Kamil Hamerlak także z ZSTiL im S. Staszica (pod opieką Małgorzaty Nikiel)

trzeciego miejsca nie przyznano.

W konkursie plastycznym "100 lat Polskiej Marynarki wojennej", jury w składzie: P. Anna Kocur i P. S. Gola, ustaliło:
1 miejsce - Dawid Byrdziak z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Czechowicach-Dziedzicach
2 miejsce - Julia Szweder z ZS-P nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach
3 miejsce - Kamil Distel z SP w Zabrzegu
4 miejsce - Magdalena Krótki z ZS-P nr 2 w Czechowicach - Dz.
5 miejsce - Natalia Grzechnik z ZS-P nr 2 w Czechowicach - Dz.

aka / czecho.pl

źródło: www.teatrwielki.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.