czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 11 grudnia 2018
  • wyświetleń: 3334

S1 do Mysłowic najwcześniej w 2023 roku. To optymistyczny wariant

Najwcześniej w marcu 2019 roku zostanie wydana ostateczna decyzja środowiskowa dla budowy niespełna 40-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S1 z Bielska-Białej do Mysłowic. Dopiero potem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będzie mogła ogłosić przetarg na zaprojektowanie i budowę ważnej dla Podbeskidzia inwestycji.

Reklama

Droga ekspresowa S1
fot. GDDKiA Katowice


Przypominamy, że realizację ważnej nie tylko dla Bielska-Białej, ale i całego regionu inwestycji zablokowało rozporządzenie Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach w sprawie ustanowienia strefy ochronnej ujęcia wody podziemnej w Dankowicach. To właśnie bezpośrednim w sąsiedztwie dwóch studni głębinowych, z których wodę czerpie część mieszkańców gminy Wilamowice, ma zostać wybudowana droga ekspresowa S1.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zleciła naukowcom Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wykonanie ekspertyzy, która jednoznacznie miała określić, czy budowa drogi ekspresowej S1 będzie oddziaływać negatywnie na ujęcie wody w Dankowicach.

- Ekspertyza dotycząca oddziaływania drogi ekspresowej S1 w strefie ochrony pośredniej ujęć wody w Dankowicach wykonana przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa, wskazuje jednoznacznie, że przy zachowaniu odpowiedniego reżimu technologicznego, przestrzegania proponowanych środków ograniczających negatywny wpływ prac budowlanych i eksploatacji drogi ekspresowej S1 na użytkowy poziom wodonośny, eksploatacja ujęcia wody w Dankowicach studniami S-1 i S-2, będzie mogła być prowadzona na dotychczasowych warunkach - mówi Marek Prusak, rzecznik prasowy katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

5 listopada GDDKiA podpisała z gminą Wilamowice stosowne porozumienie, ustalające zasady realizacji inwestycji drogowej na odcinku objętym strefą ochrony pośredniej. Dziesięć dni później burmistrz Wilamowic złożył do Wojewody Śląskiego wniosek o zmianę Rozporządzenia Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach w sprawie ustanowienia strefy ochronnej ujęcia wody podziemnej w Dankowicach.

Wniosek włodarza Wilamowic pozwolił wznowić procedurę przygotowania do budowy drogi. W marcu 2019 roku zostanie uzyskana ostateczna decyzja środowiskowa. Przewiduje się, że przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie 40-kilometrowego odcinka drogi zostanie ogłoszony w kwietniu 2019 roku.

Jeśli od wyniku przetargu nie będzie odwołań, istnieje szansa, że umowa z wykonawcą zostanie podpisana na początku 2020 roku. Zakładając optymistyczny wariant, droga ekspresowa powinna być gotowa na przełomie 2023/2024 roku.

ab / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.