czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 5 lutego 2019
  • wyświetleń: 1286

Dlaczego OC jest obowiązkowe?

Materiał partnera:

OC to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie dla kierowców. Jeśli jest się właścicielem samochodu z polską rejestracją, trzeba je wykupywać co roku. Choć wie o tym każdy kierowca, to wielu nie zdaje sobie sprawy, z czego wynika obowiązek posiadania aktualnego ubezpieczenia OC. W poniższym artykule wyjaśniamy tę kwestię.

silnetOd OC nie ma ucieczkiUbezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest regulowane prawnie - przepisy dotyczące obowiązkowości i warunków tej polisy zostały zapisane w Ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Historia OC jest jednak znacznie dłuższa i sięga 1962 r. - właśnie wtedy wprowadzono obowiązek posiadania tego ubezpieczenia dla właścicieli pojazdów mechanicznych.

Obowiązująca obecnie ustawa określa zakres ochrony gwarantowanej przez OC, a także wskazuje na wysokość kar, które ma prawo nakładać Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na właścicieli aut bez ubezpieczenia. Co istotne, obecnie urzędnicy mogą bez problemu zdalnie namierzyć samochód bez OC, bez konieczności przeprowadzania kontroli drogowej. A kary są naprawdę wysokie i wynoszą nawet ponad 4000 zł! Jak więc widać, obowiązek wykupywania polisy od odpowiedzialności cywilnej jest surowo przestrzegany i trudno się przed nim uchronić. Zastanówmy się więc, co powoduje, że on w ogóle istnieje.

Obowiązkowe OC korzyścią dla wszystkichChcąc odpowiedzieć na powyższe pytanie, najpierw należy sobie uświadomić, jaką ochronę ubezpieczeniową zapewnia OC. Otóż polega ona na tym, że w sytuacji, gdy kierowca spowoduje wypadek, kolizję czy stłuczkę, za wyrządzone przez niego szkody zapłaci ubezpieczyciel. Co ważne, rozmiary szkód nie mają znaczenia - towarzystwo ubezpieczeniowe ureguluje je niezależnie od tego, czy ich wartość wynosi 1000 zł, czy 100 000 zł. Oczywiście pod warunkiem, że sprawca posiada ważne OC.

A co w sytuacji, gdy sprawca, który wyrządził szkody innym uczestnikom ruchu drogowego, nie ma ważnego OC? Cóż, wtedy ubezpieczyciel ich nie pokryje i kierowca będzie musiał to zrobić z własnych środków, co może oznaczać konieczność wyłożenia nawet setek tysięcy zł w krótkim czasie. Co oczywiste, niewielu kierowców stać na taki wydatek i właśnie dlatego wprowadzono obowiązkowość ubezpieczenia OC. Gdyby było ono bowiem dobrowolne, z pewnością często zdarzałoby się tak, że sprawcy nie byłoby stać na pokrycie szkód, co byłoby niesprawiedliwe dla poszkodowanych.

Obowiązkowe nie oznacza drogieOC spełnia ważną rolę i wbrew pozorom nie jest przymusowym wydatkiem, który nie daje żadnych korzyści. Chroni kierowców przed konkretną odpowiedzialnością (cywilną) i zapewnia sprawiedliwe odszkodowanie osobom poszkodowanym w ruchu drogowym. Niezależnie od tego, czy jest to najtańsze ubezpieczenie OC według najtaniejuagenta.pl, czy droższa polisa z dodatkowymi ubezpieczeniami, co roku trzeba je wykupywać - nie tylko po to, żeby uniknąć kar, ale przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa finansowego w razie wypadku, kolizji czy stłuczki ze swojej winy.

Fakt, że OC jest obowiązkowe, a jego warunki ustala ustawa, powoduje, że oferty towarzystw ubezpieczeniowych różnią się wyłącznie ceną. Nie ma gorszego czy lepszego OC - może być tylko tańsze lub droższe, dlatego jest oczywiste, że najbardziej opłaca się kupować polisę z jak najniższą składką. Poszukując jej, warto wyszukać dla siebie tanie OC na najtaniejuagenta.pl, korzystając z umieszczonego na stronie kalkulatora. W oparciu o podane w nim informacje na temat właściciela i ubezpieczanego auta można się dowiedzieć, ile kosztuje OC w różnych towarzystwach. Na tej podstawie znalezienie najatrakcyjniejszej polisy staje się naprawdę proste.